joomla templates top joomla templates template joomla

Porwanie polskiego obywatela w Pakistanie

msz.gov.pl, Piotr Paszkowski włącz . Opublikowano w Polityka międzynarodowa

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w dniu 28 września, około godziny 6 rano czasu miejscowego, w okolicach miejscowości Attock (na zachód od Islamabadu, w kierunku granicy z Afganistanem) doszło do porwania obywatela polskiego. W samochodzie, którym jechał obywatel polski przebywały jeszcze 3 osoby pochodzenia pakistańskiego, które w wyniku zdarzenia poniosły śmierć. Sprawcy dotychczas pozostają nieznani.

 

Wizyta Ministra Spraw Zagranicznych w Japonii i Republice Korei

msz.gov.pl, Piotr Paszkowski włącz . Opublikowano w Polityka międzynarodowa

W dniach 1 – 7 października 2008 r. Minister Spraw Zagranicznych Pan Radosław Sikorski wraz z małżonką złoży wizyty oficjalne w Japonii i Republice Korei. Minister Sikorski przybędzie do Japonii 1 października na zaproszenie strony japońskiej. Program wizyty obejmie m.in. rozmowy ministrów SZ, w trakcie których nastąpi wymiana poglądów na temat dwustronnych stosunków politycznych, ekonomicznych, naukowo-technicznych i w dziedzinie kultury oraz sytuacji międzynarodowej.

 

UE/ Misja UE w Gruzji będzie gotowa do podjęcia zadań 1 października

euro.pap.pl włącz . Opublikowano w Wiadomości zagraniczne

26.09.2008 Tbilisi (PAP/AFP,int.) - Misja obserwacyjna Unii Europejskiej w Gruzji będzie gotowa do podjęcia swych zadań inspekcyjnych w terenie już 1 października - powiedział w piątek jej szef, niemiecki dyplomata Hansjoerg Haber. Haber, który przyjechał na lotnisko w stolicy Gruzji, aby odebrać grupę trzynastu swych rodaków przybyłych do Tbilisi, podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że misja obserwacyjna "będzie wielkim wyzwaniem" dla jej członków pochodzących z 22 państw, m.in. z Polski. W Tbilisi jest już 70 obserwatorów - członków misji

Przystąpienie Polski do Międzynarodowej Agencji Energetycznej

msz.gov.pl, Piotr Paszkowski włącz . Opublikowano w Polityka międzynarodowa

W dniu 25 września 2008 r. Polska oficjalnie została 28. państwem członkowskim Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). Polska zakończyła procedurę ratyfikacyjną Porozumienia o Międzynarodowym Programie Energetycznym (I.E.P.) w dniu 15 września 2008 r., przekazując dokumenty ratyfikacyjne belgijskiemu rządowi, który jest depozytariuszem porozumienia ustanawiającego Agencję. Po 10 dniach od dnia zdeponowania dokumentów ratyfikacyjnych, wchodzą w życie zmiany porozumienia związane z akcesją Polski.

Kłopoty finansowe Ameryki osłabiają dolara

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Po wczorajszym przemówieniu prezydenta George’a W. Busha, który ostrzegł przed „długotrwałą i bolesną” recesją w USA, dolar stracił na wartości względem jena oraz euro. Rynek walutowy z niecierpliwością czeka na decyzje w sprawie rządowej pomocy dla banków. We wczorajszym orędziu telewizyjnym G.W. Bush zaapelował do Kongresu o szybką akceptację dla 700-miliardowego planu pomocy dla instytucji finansowych. Amerykański prezydent wyjaśniał wyborcom przyczyny i objawy obecnego kryzysu. Bush ostrzegł, że brak interwencji państwa będzie oznaczał kolejne bankructwa banków i przedsiębiorstw, co będzie oznaczało wzrost bezrobocia i dalszy spadek cen domów.

 

Znajomość języków ułatwia życie

ec.europa.eu włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

Zaniepokojona niewystarczającą znajomością języków obcych, Komisja wspiera naukę języków wśród dzieci i dorosłych. Czy myśleli Państwo kiedyś o rozpoczęciu nauki języka bułgarskiego? A może maltańskiego albo irlandzkiego? W UE liczącej 23 języki urzędowe i ponad 60 innych powszechnie używanych wybór jest duży. Jednak pomimo tej różnorodności językowej, tylko co drugi obywatel Unii Europejskiej potrafi poprowadzić rozmowę w języku obcym. Stanowi to duży problem w dobie współczesnej gospodarki światowej.

 

Parlament Europejski przyjął tzw. pakiet telekomunikacyjny

ukie.gov.pl włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

Parlament Europejski (PE) w środę (24 września br.) przyjął tzw. pakiet telekomunikacyjny, który m.in. zwiększa prawa konsumentów na rynku telekomunikacyjnym, a także dotyczy numeru alarmowego 112, ochrony danych osobowych i tzw. dywidendy cyfrowej. Zaproponowany przed rokiem przez Komisję Europejską pakiet składa się z trzech propozycji legislacyjnych. PE dołączył do niego swoją niewiążącą opinię dotyczącą podziału tzw. dywidendy cyfrowej, czyli pasma częstotliwości radiowych, które zostanie uwolnione po tym, jak korzystające z nich telewizje analogowe przestawią się na nadawanie cyfrowe.

 

Bułgaria/ MSZ żąda wyjaśnień od Rosji

euro.pap.pl włącz . Opublikowano w Wiadomości zagraniczne

27.08.2008 Sofia (PAP) - Bułgarskie MSZ zażądało wyjaśnień od Rosji z powodu wypowiedzi jej ambasadora przy UE Władimira Czyżowa, który wyraził pewność, że Wspólnota nie wprowadzi sankcji wobec Moskwy, ponieważ "Bułgaria do tego nie dopuści i zastosuje weto" - informują sobotnie dzienniki sofijskie.

 

Polska/ Związkowcy: rząd za mało wspiera rybaków w KE

euro.pap.pl włącz . Opublikowano w Wiadomości zagraniczne

27.09.2008 Warszawa (PAP) - Polski rząd za mało wspiera rybaków w sprawie cofnięcia przez Komisję Europejską zakazu połowów łososia pławnicami - uważają rybackie związki. Obowiązywanie tego zakazu spowodowało drastyczne zmniejszenie połowów tej ryby przez polskie kutry. Pełnomocnik Wolnego Związku Zawodowego Sierpień'80 ds. rybołówstwa Jakub Puchan poinformował na konferencji prasowej w sobotę, że wprowadzenie tego zakazu spowodowało praktycznie utratę pracy dla 300 rybackich rodzin. Zakaz połowów takimi sieciami obowiązuje od 1 stycznia 2008 r. Pławnice dryfujące - są to sieci o długości kilku kilometrów służące do połowów m.in. łososi.

 

Ben Bernanke: ożywienia gospodarczego nie będzie

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Podczas środowego wystąpienia przed Kongresem szef Rezerwy Federalnej Ben Bernanke rozwiał nadzieje na rychłą poprawę koniunktury w USA. Zdaniem prezesa Fed-u krytyczna sytuacja na rynkach finansowych zagraża całej gospodarce. Dzisiaj na forum połączonych komisji ds. gospodarczych amerykańskiego Kongresu Ben Bernanke omawiał stan gospodarki Stanów Zjednoczonych. Szef amerykańskiego banku centralnego nie pozostawił złudzeń – koniunktura w największej gospodarce świata jest coraz gorsza, a może się jeszcze pogorszyć, jeśli nie dojdzie do stabilizacji na rynkach finansowych.

Grupa Copernicus z nowym serwisem korporacyjnym

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

W tym tygodniu zadebiutowała strona korporacyjna Grupy Copernicus. Nowy serwis jest kolejnym etapem integracji podmiotów finansowych w ramach Grupy. W kompleksowy sposób prezentuje usługi finansowe Grupy Copernicus, jednocześnie wzmacniając świadomość marki firmy.
Wdrożenie nowego serwisu jest kontynuacją działań komunikacyjnych związanych z zapowiadanymi zmianami w ramach Grupy i dotyczących operacyjnego połączenia dwóch podmiotów: domu maklerskiego Copernicus Securities S.A. oraz Copernicus Capital Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. Głównym zadaniem nowej witryny jest pokazanie w sposób przejrzysty usług finansowych całej Grupy Copernicus.

 

Sprawdzian umiejętności

ec.europa.eu włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

Ponad 400 młodych ludzi z 30 krajów stanęło do rywalizacji w ramach konkursu EuroSkills 2008, otwartego dla wszystkich uczniów, studentów, absolwentów szkół zawodowych i programów szkoleniowych. Odbywające się w dniach 18─20 września br. w Rotterdamie finały EuroSkills 2008 przyciągnęły około 40 tys. gości. Konkurować można było w dziesiątkach kategorii zawodowych, począwszy od tradycyjnych zawodów rzemieślniczych, takich jak np. stolarka i murarka, po zawody doby komputeryzacji, takie jak np. robotyka i projektowanie stron internetowych. W tych wszystkich branżach zawodowych istnieje zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, o których nie jest łatwo na dzisiejszym rynku pracy.

 

Roaming: Komisja działa na rzecz obniżenia kosztów usług tekstowych i transferu danych za granicą

ukie.gov.pl włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

Użytkownicy telefonów komórkowych mogą spodziewać się od przyszłego lata znacznej obniżki kosztów wysyłania wiadomości tekstowych z zagranicy. Komisja Europejska wystąpiła dziś z wnioskiem obniżenia o 60 proc. cen wiadomości tekstowych wysyłanych w roamingu od dnia 1 lipca 2009 r. Obywatele UE podróżujący do innych krajów UE powinni płacić nie więcej niż 0,11 EUR za wiadomość SMS w porównaniu do obecnej średniej stawki 0,29 EUR.