joomla templates top joomla templates template joomla

Kogo naprawdę reprezentował Lehman Brothers w sporze MSP z Eureko?

bankier.pl, Oskar Kowalewski włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Eureko było jednym z akcjonariuszy Lehman Brothers - niedawno upadłego banku - który doradzał polskiemu rządowi w sporze z Eureko – wynika z informacji upublicznionych przez holenderskiego ubezpieczyciela. Czy nie powodowało to konfliktu interesów przy rozwiązywaniu wielomiliardowego sporu? Obecny kryzys finansowy zatacza coraz szersze kręgi, ale wbrew pozorom pierwszą jego ofiarą może się okazać nie polski bank, ale … polski Minister Skarbu. W następstwie upadłości instytucji finansowych w Stanach Zjednoczonych i Europie, w tym przypadku amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers, wychodzą na jaw globalne powiązania gospodarcze.

 

UE/ Unia wyśle kolejną misję wojskową - do Somalii, by zwalczać morskich piratów

euro.pap.pl włącz . Opublikowano w Wiadomości zagraniczne

01.10.2008 Deauville (PAP) - Unia Europejska chce wystartować w tym roku z kolejną misją wojskową, angażując europejską flotę powietrzno-morską w walkę z piractwem w okolicach wybrzeża Somalii - ogłosił w środę francuski minister obrony Herve Morin. "Około 10 krajów członkowskich zgłasza wolę uczestnictwa w misji" (nie ma wśród nich Polski) - powiedział Morin po zakończeniu pierwszego dnia nieformalnego posiedzenia szefów MON państw UE w Deauville. Jak dodał, teraz będą trwały przygotowania, by misja wystartowała w listopadzie. Zapowiedział też współpracę między UE a NATO, które też zadeklarowało wolę włączenia się w walkę z piratami.

 

Fortis Bank Polska na sprzedaż?

bankier.pl, Michał Macierzyński. Łukasz Radomski włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Kiedy kilka miesięcy temu jako pierwsi pisaliśmy, że wycofanie z oferty Fortis Banku kredytów we frankach może oznaczać duże zmiany na całym rynku nieruchomości, dominowało raczej niedowierzanie. Magicznym słowem była konkurencja, która miała nie pozwolić, żeby coś się na rynku zmieniło. Nadchodzi październik i raczej nie ma szans na to, żeby polski Fortis ponownie wprowadził kredyty frankowe. Najbardziej prawdopodobne jest to, że po prostu będzie się szykował na sprzedaż. Bank matka zadławił się zbyt dużym kawałkiem ABN Amro – największym wspólnym przejęciem w historii. W okresie zawieruchy zabrakło płynności – wody do popicia. Jakie będą tego konsekwencje dla nas?

 

Fundusze HSBC w mBanku

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

mBank wprowadzając do oferty Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych subfundusze HSBC GIF rozszerzył dostęp klientom do funduszy zagranicznych. Klienci mBanku poprzez platformę Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych mogą nabywać jednostki zagranicznego funduszu parasolowego HSBC Global Investment Funds zarejestrowanego w Luksemburgu i zarządzanego przez HSBC Global Asset Management.

Polska/ Min. Grad prosi komisarz Kroes o dwa spotkania ws. restrukturyzacji stoczni

euro.pap.pl włącz . Opublikowano w Wiadomości zagraniczne

26.09.2008 Warszawa (PAP) - Minister skarbu Aleksander Grad poprosił unijną komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes - w wysłanym w czwartek do Brukseli liście - o dwa spotkania w sprawie planów restrukturyzacji polskich stoczni - poinformował w piątek resort skarbu. "Pierwsze spotkanie (z przedstawicielami Komisji Europejskiej - PAP), o charakterze technicznym, powinno służyć omówieniu szczegółowych aspektów planów restrukturyzacyjnych. Drugie spotkanie, o charakterze politycznym, powinno odbyć się z udziałem Pani Komisarz i Ministra Grada" - czytamy w komunikacie MSP.

 

Równe traktowanie  również w praktyce?

ec.europa.eu włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

Przepisy antydyskryminacyjne w Europie są surowe, ale równe traktowanie w praktyce nadal pozostawia dużo do życzenia. Odbywający się w Paryżu w dniach 29–30 września br. szczyt poświęcony równości był wyjątkową okazją dla specjalistów zajmujących się zwalczaniem dyskryminacji do przeanalizowania osiągnięć w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji, jakie dokonały się w UE od czasu zeszłorocznej kampanii poświęconej temu tematowi.

Polka laureatką pierwszego miejsca w unijnym Konkursie Prac Młodych Naukowców

ukie.gov.pl włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

W Kopenhadze rozstrzygnięto tegoroczną, 20-tą edycję unijnego Konkursu Prac Młodych Naukowców (EUCYS). Uczestnicy otrzymali nagrody w łącznej wysokości 46 500 euro. Pierwsze miejsce oraz nagrody w wysokości 7000 euro jury przyznało trzem osobom: Magdalenie Bojarskiej z Polski za projekt „Cykle Hamiltona w uogólnionych grafach Halina", Martinowi Tkác ze Słowacji za projekt „Przechył materiałów masowych w towarowym transporcie kolejowym zgodnie z prawem grawitacji”, oraz Elisabeth Muller z Wielkiej Brytanii za projekt „Od mikrokosmosu do oceanów magmowych: perspektywa meteorytu księżycowego".

Czy EBC ugnie się pod żądaniami finansistów?

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Uczestnicy rynków finansowych domagają się od Europejskiego Banku Centralnego obniżenia stóp procentowych. Jednak w obliczu wysokiej inflacji EBC nie może sobie pozwolić na poluzowanie polityki monetarnej. Analitycy obstawiają, że cena euro pozostanie bez zmian na poziomie 4,25%. Kryzys kredytowy na dobre dotarł do Europy. W ostatnich dniach rządowego wsparcia potrzebowały banki z Islandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji oraz państw Beneluksu. Międzybankowy rynek pieniężny praktycznie przestał funkcjonować – według relacji niektórych bankierów jedynym dostawcą gotówki jest Europejski Bank Centralny.

Nowe apartamenty na warszawskim Mokotowie

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Spółka Echo Investment zaprezentowała szczegóły inwestycji mieszkaniowej KLIMT HOUSE, realizowanej przy kameralnej ulicy Kazimierzowskiej w Warszawie. Prestiżowy apartamentowiec, w którym zaprojektowano 60 mieszkań, zostanie oddany do użytku na początku 2010 roku. KLIMT HOUSE powstaje na Starym Mokotowie – jednej z najpiękniejszych i najbardziej prestiżowych dzielnic Warszawy. – To dzielnica z dobrze zorganizowaną infrastrukturą. W sąsiedztwie znajdują się sklepy, szkoły, banki, siedziby placówek kulturalnych, urzędy i instytucje publiczne. To także doskonałe miejsce do wypoczynku. Pobliskie parki Morskie Oko i Park Dreszera, Pola Mokotowskie czy skwer Słonimskiego są idealne na wieczorne spacery z psem czy przejażdżki rowerowe.

 

Zarabiaj i inwestuj - nowe trendy w świecie finansów

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Już 30 września rozpocznie się cykl konferencji "Zarabiaj i inwestuj - nowe trendy w świecie finansów" pomagających małym i średnim przedsiębiorstwom usprawnić ich działanie poprzez wskazanie w jaki sposób mogą zwiększyć dochody i jak najlepiej powinny inwestować zarobione pieniądze.
Projekt złożony jest z 4 spotkań, które odbędą się w 4 miastach w Polsce. Pierwsze spotkanie będzie miało miejsce w Poznaniu 30 września, 7 października odbędzie się konferencja we Wrocławiu, 15 października w Warszawie, a 21 października w Katowicach. Uczestnictwo w konferencjach jest całkowicie bezpłatne. Chętni mogą zarejestrować się wypełniając formularz na stronie www.bankier.pl.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa KulturowegoEuropejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

ec.europa.eu włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

Wyróżnienie przyznane interaktywnym warsztatom z zakresu konserwacji zabytków, w których wzięli udział młodociani przestępcy Wiele osób wie, że odbywające się co roku we wrześniu Europejskie Dni Dziedzictwa są okazją do odwiedzenia zabytków, które zwykle są niedostępne dla zwiedzających. To także dobra okazja, aby dowiedzieć się, w jaki sposób dziedzictwo kulturowe może przyczyniać się do rozwoju nowoczesnego społeczeństwa. Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego w Burgundii jest miejscem, którego zdjęcia można zobaczyć w wielu broszurach turystycznych dotyczących tego regionu Francji.

Internet szerokopasmowy dla wszystkich Europejczyków: Komisja rozpoczyna debatę na temat przyszłości

ukie.gov.pl włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

W jaki sposób UE może zapewnić wszystkim Europejczykom dostęp do szerokopasmowego internetu? - to główne pytanie stawiane w dzisiejszym sprawozdaniu Komisji dot. przeglądu zakresu dyrektywy w sprawie usługi powszechnej. W latach 2003-2007 korzystanie z internetu szerokopasmowego w UE wzrosło trzykrotnie - jest on dostępny w 36% gospodarstw domowych. Jednakże 7% społeczeństwa UE nadal nie ma dostępu do sieci (na obszarach wiejskich liczba ta wynosi 30%). Na terenie Unii występują drastyczne różnice: dostęp do internetu szerokopasmowego ma 100 % mieszkańców Danii, Luksemburga i Belgii, ale ponad 60 % mieszkańców Rumunii (75% na obszarach wiejskich) jest go pozbawionych.

 

Porwanie polskiego obywatela w Pakistanie

msz.gov.pl, Piotr Paszkowski włącz . Opublikowano w Polityka międzynarodowa

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w dniu 28 września, około godziny 6 rano czasu miejscowego, w okolicach miejscowości Attock (na zachód od Islamabadu, w kierunku granicy z Afganistanem) doszło do porwania obywatela polskiego. W samochodzie, którym jechał obywatel polski przebywały jeszcze 3 osoby pochodzenia pakistańskiego, które w wyniku zdarzenia poniosły śmierć. Sprawcy dotychczas pozostają nieznani.