joomla templates top joomla templates template joomla

Poniedziałek na Wall Street  będzie powtórka z roku 1987?

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Po bankructwie Lehman Brothers i przejęciu Merrill Lynch przez Bank of America notowania kontraktów terminowych na indeks S&P500 zniżkują o 3,6%. Po rynku krążą spekulacje, że jeszcze przed sesją Fed obniży stopy procentowe, chcąc zapobiec panice na Wall Street. Wbrew oczekiwaniom wielu analityków w trakcie weekendu nie udało się znaleźć kupca na bank inwestycyjny Lehman Brothers i to mimo wysiłków sekretarza skarbu oraz gubernatora nowojorskiego oddziału Fed-u. W efekcie dzisiaj rano Lehman ogłosił, że składa wniosek o upadłość.

 

Rozkręca się przecena na rynku ropy naftowej

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

W poniedziałek ropa tanieje już o 5%, a cena baryłki „czarnego złota” coraz bardziej oddala się od poziomu stu dolarów. Przyczyną są zawirowania na rynku finansowym oraz informacje, że huragan Ike oszczędził amerykańskie instalacje naftowe. Bankructwo banku inwestycyjnego Lehman Brothers wstrząsnęło rynkami finansowymi. Zamieszanie nie ominęło rynku ropy, na którym Lehman był znaczącym graczem. Zamykanie długich pozycji na rynkach surowcowych, doprowadziło do znaczących spadków cen.

 

Polska/ Euro w 2011 r. - zadanie trudne, ale realne - uważają politycy i ekonomiści

euro.pap.pl włącz . Opublikowano w Wiadomości zagraniczne

12.09.2008 Warszawa (PAP) - Zdaniem ministra finansów, 2011 r. jako data przyjęcia przez Polskę euro to termin "bardzo napięty, ale realny". Wicepremier Waldemar Pawlak dodaje, że potrzebna będzie m.in. zmiana konstytucji. Ekonomiści podkreślają korzyści z wprowadzenia europejskiego pieniądza. Czwartkowa zapowiedź premiera Donalda Tuska o możliwości przyjęcia przez Polskę euro w 2011 r. wywołuje liczne komentarze. Minister finansów Jacek Rostowski powiedział w piątek w Nicei, że przyjęcie euro nie musi koniecznie mieć miejsca na początku 2011 roku. Jednak - według niego - termin przyjęcia euro "jest bardzo napięty, ale realny".

UE-Białoruś/ Lody przełamane, minister Sikorski spotyka się z ministrem Martynauem

euro.pap.pl włącz . Opublikowano w Wiadomości zagraniczne

12.09.2008 Mińsk (PAP/int.) - Worek z cudami rozsypał się, lody zostały przełamane - pisze w piątek białoruska agencja BiełaPAN, komentując gwałtowny rozwój kontaktów dyplomatycznych między Mińskiem a nowymi członkami Unii Europejskiej. W piątek po południu w Wiskulach po białoruskiej stronie Puszczy Białowieskiej spotykają się szefowie dyplomacji Polski i Białorusi - Radosław Sikorski i Siarhiej Martynau.

 

Wizyta Ministra Spraw Zagranicznych Pana Radosława Sikorskiego w Republice Białoruś

msz.gov.pl, Piotr Paszkowski, włącz . Opublikowano w Polityka międzynarodowa

W dniu 12 września 2008 r. Minister Spraw Zagranicznych Pan Radosław Sikorski złożył kilkugodzinną, roboczą wizytę w Republice Białoruś. Wizyta odbyła się na zaproszenie Ministra Spraw Zagranicznych Białorusi Pana Siergieja Martynowa. Miejscem spotkania obu ministrów była miejscowość Wiskule w pobliżu Brześcia. Ostatnia wizyta w Polsce Ministra SZ Białorusi miała miejsce w 2004 r.

 

Wzrost gospodarczy wolniejszy niż się spodziewano

ec.europa.eu włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

Przy coraz trudniejszej sytuacji w gospodarce światowej perspektywy wzrostu gospodarczego w UE maleją, a inflacja utrzymuje się na podwyższonym poziomie. Z najnowszej prognozy okresowej wynika, że w 2008 r. wzrost gospodarczy w UE wyniesie 1,4 proc. To 0,6 punktu procentowego mniej, niż przewidywały prognozy wiosenne. Prognozy dla strefy euro również okazały się słabsze niż przypuszczano wiosną: wzrost gospodarczy ma wynieść 1,3 proc. zamiast przewidywanego 1,7 proc.

 

KE podwyższa prognozę wzrostu PKB dla Polski do 5,4 proc.

ukie.gov.pl włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

Mimo spowolnienia gospodarczego w UE, Polska gospodarka pozostaje silna - uznała Komisja Europejska (KE), podwyższając w środę prognozę wzrostu polskiego PKB w bieżącym roku do 5,4 proc. W opublikowanych w środę (10 września) częściowych prognozach gospodarczych dla największych gospodarek UE, w tym Polski, KE pozytywnie skorygowała własną prognozę z kwietnia br., w której zakładała spadek tempa rozwoju polskiej gospodarki - do 5,3 proc.
KE pisze w analizie, że "wzrost polskiej gospodarki pozostaje mocny mimo pogorszenia warunków zewnętrznych".

 

Polska/ Przymiarki do list w eurowyborach: część krajowych polityków myśli o PE

euro.pap.pl włącz . Opublikowano w Wiadomości zagraniczne

12.09.2008 Warszawa (PAP) - Minister w Kancelarii Prezydenta, wojewoda, wicemarszałek Sejmu, posłowie, a być może też ministrowie będą się starać o miejsca na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Partie przygotowują się do przyszłorocznych eurowyborów. Jeszcze we wrześniu o harmonogramie przygotowań ma rozmawiać zarząd Platformy. Regiony dostały na razie tylko luźne wytyczne, aby gromadzić kandydatury.

 

Słowacja/ W Pieszczanach trwa szczyt Grupy Wyszehradzkiej

euro.pap.pl włącz . Opublikowano w Wiadomości zagraniczne

12.09.2008 Pieszczany (PAP) - Sytuacja na Kaukazie, stosunki UE- Rosja i relacje dwustronne są głównym tematem rozpoczętego w piątek przed południem w Pieszczanach dwudniowego szczytu prezydentów Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Słowacji, Węgier i Czech W spotkaniu w słowackim uzdrowisku oprócz polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego udział biorą prezydenci Czech - Vaclav Klaus, Węgier - Laszlo Solyom oraz gospodarz - Ivan Gaszparovicz.

 

Świat wraca do normalności  ropa znów w dwucyfrowej cenie

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Wczoraj kurs ropy Brent spadł poniżej stu dolarów za baryłkę i dzisiaj notowania „czarnego złota” kontynuują spadki. Do sprzedaży kontraktów na ropę zachęca coraz mocniejszy dolar oraz perspektywa pogorszenia globalnej koniunktury gospodarczej. Dzisiaj notowania eurodolara po raz pierwszy od roku spadły poniżej psychologicznej bariery 1,40$. Mocniejszy dolar tradycyjnie prowadzi do spadku cen surowców, które wówczas stają się droższe dla inwestorów spoza USA. Poza tym aprecjacja dolara zmniejsza zainteresowanie surowcami, traktowanymi jako zabezpieczenie przed spadkiem wartości amerykańskiej waluty.

Dzieci mają prawo poznać swoje prawa

ec.europa.eu włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

W ramach kampanii promującej prawa dziecka młodzież może wziąć udział w konkursie na najlepszy plakat. Na zwycięzców czekają nagrody i wycieczka do Brukseli. Tematem tegorocznego konkursu jest prawo dzieci do specjalnej ochrony przed nadużyciami oraz zaniedbaniem. Takie przesłanie mają zawierać plakaty przygotowane przez uczestników konkursu.

Czwórka Polaków na liście kandydatów do tytułu najlepszego europosła

ukie.gov.pl włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

Nazwiska czwórki polskich europarlamentarzystów znalazły się na krótkiej liście kandydatów do nagrody The Parliament Magazine MEP 2008. Lidia Joanna Geringer de Oedenberg (socjaliści) została nominowana w kategorii "najaktywniejszy europarlamentarzysta", Bogusław Liberadzki z tej samej grupy politycznej został zgłoszony w kategorii "transport", Ryszard Czarnecki (Unia na rzecz Europy Narodów) kandyduje w kategorii "rozwój", a Janusz Wojciechowski z tej samej grupy - w kategorii "rolnictwo i rybołówstwo".