joomla templates top joomla templates template joomla

Indianie kultura rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej

Przemysław Szczypczyk ; www.eioba.pl włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

Kultura Indian Ameryki Północnej jest wbrew obiegowej opinii bardzo zróżnicowana. Różnice te wynikają przede wszystkim z warunków naturalnych, w których rozwijały się poszczególne kultury. Jedną z najbardziej odmiennych a poprzez to ciekawą jest kultura Indian Pueblo i innych zamieszkujących tereny południowego zachodu Ameryki Północnej.

Ryszard Matuszewski - Więzień Sumienia RP

malgorzata kowalczyk ; www.eioba.pl włącz . Opublikowano w Polska i Polacy w świecie

Jakżeż trudno jest uwierzyć w to, że w kraju, w którym tyle opowiada się o demokracji i poszanowaniu praw człowieka, o miłości bliźniego i tolerancji (co teoretycznie, jak głosi religia katolicka, jest podstawą moralności ok. 95% społeczeństwa) więzi się kogoś miesiącami za to, że posiada inną wiarę, inne poglądy i mało tego, ma śmiałość głosić je publicznie.

Miasto Umarłych

Dominik Sipowicz ; www.eioba.pl włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

Położona przy głównej drodze w Kairze dzielnica zwana Miastem Umarłych, to jedyne tego typu miejsce na świecie, gdzie na cmentarzu o powierzchni kilku kilometrów kwadratowych żyje, w harmonii ze spoczywającymi tam na wieki przodkami, ponad 3 miliony ludzi. Kim są ci ludzie?

Praca za granicą - Czy wiesz, że należy Ci się Zwrot Podatku?

Dorota Skoczylas ; www.eioba.pl włącz . Opublikowano w Polska i Polacy w świecie

Każdy, kto legalnie pracuje na obczyźnie, tak jak obywatele tego kraju, zobowiązany jest do płacenia podatków. Jednym z nich jest podatek dochodowy. Wiedza na jego temat jest o tyle ważna, że po powrocie do ojczystego kraju w większości przypadków jesteśmy w stanie ten podatek odzyskać albo przynajmniej jego część.


Pierwsze wrażenia z Japonii

Marcin Miczek ; www.eioba.pl włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

Pierwsze wrażenia z JaponiiRankiem 7 lutego 2005 roku wsiadłem do samolotu linii British Airways na warszawskim Okęciu, by udać się w pierwszą w moim życiu podróż lotniczą. Najpierw doleciałem do Londynu, gdzie przesiadłem się na samolot lecący do Tokio, by 8 lutego około godziny 16:30 czasu miejscowego (w tym czasie w Polsce była godzina 8:30 rano) dotrzeć trzecim samolotem ......

Prawa człowieka

Grzegorz Kulik ; www.eioba.pl włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

Prawa człowieka Funkcją zasad społecznych jest zabezpieczanie i afirmacja godności człowieka. Będąc kategorią ogólną, godność domaga się uszczegółowienia, które znajduje w koncepcji praw człowieka. Stanowią one kategorię należnych człowiekowi uprawnień na płaszczyźnie publiczno-prawnej .

Co z tą Polską?

Aleksander Sowa ; www.eioba.pl włącz . Opublikowano w Polska i Polacy w świecie

Urodziłem się, bo musiałem... mogłem urodzić się Francuzem, albo Rosjaninem. Mogłem urodzić się w Pradze albo w Toronto. Jest jednak inaczej. Czy będę nad tym płakał? Zdecydowanie nie – choć chyba powinienem.  Jadę po niemieckiej autostradzie i nie mogę się nadziwić, że można jeździć 200 km/h i nie łamiąc przepisów, po nawierzchni równej jak tafla zamarzniętego jeziora i szerokiej jak pas startowy na Okęciu.

Nowy Jork, Bardziej Europejski

Dawid Rodenko ; www.eioba.pl włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

Raz podsłuchałem niemieckich turystów w Kanadzie, kiedy rozmawiali o Stanach Zjednoczonych. Opowiadali sobię o wszystkich rzeczach za które nie lubią Ameryki. Jednak zgodnie przyznali, że Nowy Jork jest wyjątkiem. Zgodzili się co do tego, że to miasto ma swoją kulturę. Nowy Jork ma w sobie coś na styl miast Europejskich.

Wstyd za Amerykę

vivapalestyna : www.eioba.pl włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

Gdy już dla całego świata stanie się oczywiste, że USA poniosły w Iraku klęskę - napisała hamburska "Die Zeit" - będzie się na podstawie tej książki robić takie filmy, jak 30 lat wcześniej o Wietnamie. Mowa o wspomnieniach dezertera amerykańskiego.  Dezerter z US-Army Joshua Key napisał książkę "Ich bin ein Deserteur", która została wydana w maju w Hamburgu.