UE pomaga w walce z żywiołami
Mechanizm ochrony ludności wkracza do akcji w odpowiedzi na prośby o pomoc, które docierają do Unii z wielu krajów w całej Europie dotkniętych falą pożarów lub powodzi. Podczas gdy większość z nas z niecierpliwością oczekuje lata, które kojarzy nam się z błękitnym niebem i ciepłymi wieczorami, ta pora roku może też nieść ze sobą bardzo trudne, a czasami nawet niebezpieczne dla życia warunki pogodowe.
Rezolucja Parlamentu Europejskiego potępia Rosję i Gruzję
Parlament Europejski (PE) przyjął w środę rezolucję na temat konfliktu zbrojnego w Gruzji, w której potępił "wszystkich, którzy uciekli się do użycia siły", a więc nie tylko Rosję, ale i Gruzję.
"PE jest zdania, że konfliktów na Kaukazie nie można rozwiązać za pomocą wojska, i zdecydowanie potępia wszystkich, którzy uciekli się do użycia siły i przemocy, aby zmienić sytuację w separatystycznych regionach Gruzji - Osetii Południowej i Abchazji" - brzmi pierwszy punkt rezolucji PE.
Portugalia jest naszym podwójnym sojusznikiem
2 września 2008 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński spotkał się z przebywającym w Polsce z wizytą oficjalną Prezydentem Republiki Portugalskiej Anibalem Cavaco Silvą z Małżonką. Po uroczystym powitaniu na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Pary Prezydenckie udały się na wspólne spotkanie. Prezydent RP odznaczył Prezydenta Portugalii i Jego Małżonkę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast Prezydent Portugalii odznaczył Prezydenta RP i Małżonkę Orderem Infanta Henryka z Wielką Wstęgą.
Premier: szczyt UE przyjął stanowisko jednolite, rozsądne i stanowcze
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk za umiarkowany sukces uznał konkluzje nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej w sprawie Gruzji. - Udało się uzyskać stanowisko jednolite, rozsądne i stanowcze - podkreślił szef polskiego rządu. Dodał, że wspólnym wysiłkiem wielu państw oddalono zagrożenie konkluzji, z której nic by nie wynikało.
Niemcy/ Poseł CSU: wątpliwości wokół Gazociągu Północnego
03.09.2008 Berlin (PAP) - Działania Rosji na Kaukazie zmuszają do przemyśleń nad projektem Gazociągu Północnego pod Bałtykiem - ocenił poseł bawarskiej CSU Karl-Theodor zu Guttenberg. "Należy dokładnie przyjrzeć się gazociągowi, jeśli Rosja będzie go wykorzystywać, by uczynić z Europy swego zakładnika" - powiedział polityk w rozmowie z tygodnikiem "Rheinische Merkur". Wypowiedź z czwartkowego wydania pisma opublikowała w środę z wyprzedzeniem agencja dpa.
Polska/ Sejm o zespołach szybkiej interwencji na granicach UE
03.09.2008 Warszawa (PAP) - Kraje, których granice są granicami zewnętrznymi UE, w trudnej sytuacji będą mogły uzyskać pomoc zespołów szybkiej interwencji złożonych z funkcjonariuszy granicznych innych państw członkowskich Unii.
Unia wysyła pomoc do Gruzji
UE udzieliła ludności dotkniętej konfliktem w Osetii Południowej i innych rejonach Gruzji pomocy o wartości 6 mln euro. Planowana jest dalsza pomoc. Pomoc rozprowadzają organizacje pozarządowe, wyspecjalizowane agencje ONZ oraz Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc. Dalszych 8,4 mln euro wsparcia udzieliły poszczególne kraje UE.
Trybunał UE odmraża aktywa Saudyjczyka podejrzanego o terroryzm
Unijny Trybunał Sprawiedliwości unieważnił w środę zamrożenie aktywów saudyjskiego biznesmena i organizacji charytatywnej z siedzibą w Szwecji, podejrzanych o finansowanie terrorystycznej Al-Kaidy - informuje Associated Press.
Nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli
1 września 2008 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński udał się do Brukseli na nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej. Razem z Prezydentem RP do Brukseli udali się Prezes Rady Ministrów Donald Tusk oraz Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski.
UE/ PE chce mniej chudych kobiet w reklamach
03.09.2008 Bruksela (PAP) - Dostrzegając, że reklamy mają negatywny wpływ na samoocenę kobiet, Parlament Europejski zalecił w środę, by reklamodawcy "z większą ostrożnością wykorzystywali skrajnie chude kobiety do reklamowania produktów".
Polska/ Kwaśniewski: wydarzenia na Ukrainie zmniejszają jej szanse na UE
03.09.2008 Warszawa (PAP) - W opinii b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, wydarzenia na Ukrainie zmniejszają jej szanse na wejście do struktur UE i do NATO. Kwaśniewski podkreślił, że Ukraina sama musi rozwiązać swoje problemy.