joomla templates top joomla templates template joomla

Stracona dekada dla rynków akcji?

bankier.pl, Krzysztof Kolany włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Ostatnie załamanie cen akcji skłoniło niektórych komentatorów do wyciągnięcia dalekosiężnych wniosków. Mówi się nawet o straconej dekadzie, w której nie dało się zarobić na akcjach. W takim razie w co warto inwestować? Po wrześniowo-październikowej przecenie średnia przemysłowa Dow Jones oraz indeks S&P500 znalazły się w pobliżu poziomów z jesieni roku 1998. W tym czasie wymazane zostały praktycznie wszystkie zyski z hossy lat 2003-2007. Tylko w przeciągu ostatnich 12 miesięcy indeks S&P500 stracił 42%.

 

Spotkanie grupy G7: pięć punktów planu kryzysowego

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Piątkowe spotkanie grupy G7 z szefami banków centralnych i ministrami finansów tych krajów nie przyniosło konkretnych rozstrzygnięć w sprawie ratowania światowej ekonomii przed skutkami kryzysu w amerykańskim systemie finansowym. Przedstawiono za to pięciopunktową deklarację, która ma charakter stricte polityczny, jednak jednoznacznie wskazuje na to, że najbogatsze kraje świata akceptują drogę interwencjonizmu w wychodzeniu z kryzysu.

 

Prezydent Lech Kaczyński spotkał się ze specjalnym wysłannikiem Prezydenta Gruzji

prezdent.pl włącz . Opublikowano w Wiadomości zagraniczne

10 października 2008 r. Prezydent Lech Kaczyński spotkał się ze specjalnym wysłannikiem Prezydenta Gruzji Nikolozem Ruruą, Wiceprzewodniczącym Komitetu Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Gruzji. W spotkaniu uczestniczył również Podsekretarz Stanu w KPRP Mariusz Handzlik.

 

Dyplomy Ministra Spraw Zagranicznych

msz.gov.pl, Piotr Paszkowski włącz . Opublikowano w Polityka międzynarodowa

Minister Spraw Zagranicznych Pan Radosław Sikorski przyznał dyplomy za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie. Na liście laureatów znaleźli się: Dr Mecislav Borak, ks. prof. Michał Heller, Janusz Kamiński, prof. Dimitrije Mladenović, Lady Camilla Panufnik, Lu Pin, Sir Simon Rattle, Society for Arts, prof. Eusebio Leal Spengler, Towarzystwo Historyczno-Literackie/ Biblioteka Polska w Paryżu, Mariusz Treliński, prof. Andrzej Udalski.

 

Eurobarometr/ 21 proc. Polaków zdecydowanie weźmie udział w eurowyborach

ukie.gov.pl włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

21 proc. Polaków deklaruje, że zdecydowanie weźmie udział w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego; 79 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać kiedy wybory mają się odbyć - wynika z badania Eurobarometru zaprezentowanego w poniedziałek w Warszawie. Badanie "Obywatele o wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku" przeprowadzone zostało od marca do maja we wszystkich państwach UE. Jedynie 13 proc. Polaków wiedziało wówczas, kiedy odbędą się wybory; 8 proc. badanych próbowało odpowiedzieć, ale ich wskazania nie były zgodne z prawdą.

 

Starania o rozwój regionów

ec.europa.eu włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

Innowacje i zrównoważony rozwój mają zasadnicze znaczenie dla wzrostu gospodarczego regionów. Zrównoważony rozwój – od dawna jeden z europejskich priorytetów – nabrał nowego znaczenia w świetle kryzysu związanego ze zmianami klimatu. Nadal stanowi wielkie wyzwanie dla miast i regionów.Zrównoważony rozwój jest jedną z najważniejszych kwestii poruszanych w tegorocznej edycji Dni Otwartych poświęconych polityce regionalnej UE English. Blisko 6 i pół tys. osób (politycy, eksperci i przedstawiciele biznesu) z 32 krajów zgłosiło swój udział w tej imprezie, która odbędzie się w Brukseli w dniach od 6 do 9 października. W jej ramach zorganizowano konferencje, warsztaty, prelekcje i wystawy. W całej Europie odbędą się wydarzenia na nieco mniejszą skalę.

 

Trwa paniczna wyprzedaż akcji na europejskich giełdach

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Rozpoczęta we wrześniu spirala paniki na rynkach akcji wydaje się nie do zatrzymania. Inwestorzy pozbywają się akcji bez względu na ceny, bojąc się o realizację najgorszego z możliwych scenariuszy. Rynki panicznie boją się plajty kolejnych banków oraz zupełnego załamania systemu finansowego. Ponadto wielu inwestorów dopiero teraz zdało sobie sprawę z powagi sytuacji i uświadomiło sobie, że świat nie uniknie bolesnej recesji. W efekcie wczoraj nowojorskie giełdy straciły po przeszło 5%. W Europie indeksy obroniły się przed spadkami dzięki decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która będzie bezpośrednio finansowała przedsiębiorstwa.

 

Andrzej Arendarski: światowa "ustawa kominowa"

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Być może niedługo nie tylko Polska, ale i Europa będzie miała swoją „ustawę kominową.” Ministrowie finansów państw UE chcą ograniczyć nadmierne zarobki i odprawy dla menadżerów - dowiadujemy się z serwisów informacyjnych. Powód? Zgorszenie wywołane wielkimi odprawami, jakie otrzymali menedżerowie upadających, europejskich banków. Szef francusko-belgijskiego banku Dexia, który miał otrzymać odprawę w wysokości 3,7 mln euro, chociaż w ratowanie kierowanego przez niego banku rząd musiał wpompować 6,4 mld euro - to tylko jeden z licznych i nie najbardziej drastycznych ostatnio przykładów.

 

Nasza polityka zagraniczna dawała rezultaty

prezdent.pl włącz . Opublikowano w Wiadomości zagraniczne

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wręczył Mariuszowi Handzlikowi, pełniącemu dotychczas funkcję Dyrektora Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta RP, akt powołania na stanowisko Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Zwracając się do zebranych Prezydent RP powiedział...

Oświadczenie Ministra Sikorskiego

msz.gov.pl, Piotr Paszkowski włącz . Opublikowano w Polityka międzynarodowa

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu w dniu 7 października 2008 r. podjął decyzję o niedopuszczalności skargi Powiernictwa Pruskiego z dnia 15 listopada 2006 r., do której były dołączone 23 pozwy obywateli niemieckich, przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej z tytułu przejęcia po wojnie ich rodzinnych majątków.

 

Wspólna deklaracja "27", by uspokoić rynki finansowe

ukie.gov.pl włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

27 państw członkowskich UE przyjęło w poniedziałek wspólną deklarację, której celem jest zapewnienie stabilności rynków finansowych wstrząsanych kryzysem. "Wszyscy przywódcy Unii Europejskiej oświadczają, że każdy z nich podejmie wszystkie konieczne kroki, by zapewnić stabilność systemu finansowego, czy to przez zastrzyk gotówki z banków centralnych, czy to przez środki ukierunkowane na poszczególne banki czy to przez wzmocnione ramy prawne ochrony depozytów" - głosi deklaracja przygotowana z inicjatywy Francji, sprawującej przewodnictwo w UE.

 

Zakupy bez granic

ec.europa.eu włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

Zarówno nabywcy towarów konsumpcyjnych, jak i sprzedawcy detaliczni nadal nieufnie podchodzą do robienia zakupów w innym kraju UE, a zwłaszcza przez Internet. Taka postawa jest częściowo wywołana niepewnością co do praw i obowiązków, ponieważ w całej UE przepisy krajowe znacznie różnią się między sobą. Z jednej strony, konsumenci obawiają się, że zakup towaru w innym kraju pozbawi ich ochrony przed oszustwami i nadużyciami finansowymi. Z drugiej zaś – sprzedawcy detaliczni niechętnie biorą na siebie ryzyko i koszty związane ze stosowaniem różnych przepisów krajowych.

 

Jest skoordynowana akcja banków centralnych!

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

W środę o godzinie 13:00 Europejski Bank Centralny oraz Rezerwa Federalna obniżyły stopy procentowe po 0,5 pkt. proc. Obecnie cena pieniądza w USA wynosi 1,5%, a w strefie euro 3,75%. Do działań równocześnie przystąpiły także Bank Kanady, Bank Anglii, Szwajcarski Bank Narodowy oraz bank centralny Szwecji– wszystkie obniżyły główną stopę procentową o pół punktu procentowego. Ludowy Bank Chin obniżył cenę pieniądza o 27 pkt. bazowych. O takiej akcji spekulowano już od poniedziałku.