joomla templates top joomla templates template joomla

Świat wraca do normalności  ropa znów w dwucyfrowej cenie

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Wczoraj kurs ropy Brent spadł poniżej stu dolarów za baryłkę i dzisiaj notowania „czarnego złota” kontynuują spadki. Do sprzedaży kontraktów na ropę zachęca coraz mocniejszy dolar oraz perspektywa pogorszenia globalnej koniunktury gospodarczej. Dzisiaj notowania eurodolara po raz pierwszy od roku spadły poniżej psychologicznej bariery 1,40$. Mocniejszy dolar tradycyjnie prowadzi do spadku cen surowców, które wówczas stają się droższe dla inwestorów spoza USA. Poza tym aprecjacja dolara zmniejsza zainteresowanie surowcami, traktowanymi jako zabezpieczenie przed spadkiem wartości amerykańskiej waluty.

Wzrost gospodarczy wolniejszy niż się spodziewano

ec.europa.eu włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

Przy coraz trudniejszej sytuacji w gospodarce światowej perspektywy wzrostu gospodarczego w UE maleją, a inflacja utrzymuje się na podwyższonym poziomie. Z najnowszej prognozy okresowej wynika, że w 2008 r. wzrost gospodarczy w UE wyniesie 1,4 proc. To 0,6 punktu procentowego mniej, niż przewidywały prognozy wiosenne. Prognozy dla strefy euro również okazały się słabsze niż przypuszczano wiosną: wzrost gospodarczy ma wynieść 1,3 proc. zamiast przewidywanego 1,7 proc.

 

KE podwyższa prognozę wzrostu PKB dla Polski do 5,4 proc.

ukie.gov.pl włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

Mimo spowolnienia gospodarczego w UE, Polska gospodarka pozostaje silna - uznała Komisja Europejska (KE), podwyższając w środę prognozę wzrostu polskiego PKB w bieżącym roku do 5,4 proc. W opublikowanych w środę (10 września) częściowych prognozach gospodarczych dla największych gospodarek UE, w tym Polski, KE pozytywnie skorygowała własną prognozę z kwietnia br., w której zakładała spadek tempa rozwoju polskiej gospodarki - do 5,3 proc.
KE pisze w analizie, że "wzrost polskiej gospodarki pozostaje mocny mimo pogorszenia warunków zewnętrznych".

 

Wizyta premiera w Dolnej Saksonii

kprm.gov.pl włącz . Opublikowano w Wiadomości zagraniczne

Premier Donald Tusk na zaproszenie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Pötteringa przebywał z wizytą w Dolnej Saksonii. Głównymi tematami spotkania obu polityków była sytuacja w Gruzji i na Ukrainie oraz przyszłość Parlamentu Europejskiego. Rozmawiano m.in. o poniedziałkowym nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej oraz zapowiadanym na 9 września br. szczycie UE - Ukraina. - Jestem bardzo usatysfakcjonowany tymi rozmowami - podkreślił szef polskiego rządu.

Polska/ Nowak: premier z Ławrowem o Gruzji i tarczy antyrakietowej

euro.pap.pl włącz . Opublikowano w Wiadomości zagraniczne

11.09.2008 Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk podczas spotkania z szefem MSZ Rosji Sergiejem Ławrowem wyraził "zdecydowane poparcie" dla integralności i suwerenności Gruzji, a także "z dużą satysfakcją" przyjął korektę rosyjskiego stanowiska w sprawie tarczy antyrakietowej - poinformował szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowaka.

 

Słowacja/ Prezydent przybył na spotkanie Grupy Wyszehradzkiej

euro.pap.pl włącz . Opublikowano w Wiadomości zagraniczne

11.09.2008 Bratysława (PAP) - W czwartek wieczorem prezydent Lech Kaczyński przybył na dwudniowy szczyt prezydentów Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Słowacji, Węgier i Czech. Spotkanie odbędzie się w słowackich Pieszczanach.

Wizyta w Polsce Ministra Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Pana Sergieja Ławrowa

msz.gov.pl, Piotr Paszkowski włącz . Opublikowano w Polityka międzynarodowa

W dniu 10 września 2008 r. na zaproszenie Ministra Spraw Zagranicznych Pana Radosława Sikorskiego przybył do Warszawy z wizytą roboczą Minister Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Pan Sergiej Ławrow. Podczas zaplanowanych na 11 września 2008 r. spotkań szef rosyjskiej dyplomacji odbył rozmowy z Ministrem Radosławem Sikorskim oraz został przyjęty przez Prezesa Rady Ministrów Pana Donalda Tuska.

 

Dzieci mają prawo poznać swoje prawa

ec.europa.eu włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

W ramach kampanii promującej prawa dziecka młodzież może wziąć udział w konkursie na najlepszy plakat. Na zwycięzców czekają nagrody i wycieczka do Brukseli. Tematem tegorocznego konkursu jest prawo dzieci do specjalnej ochrony przed nadużyciami oraz zaniedbaniem. Takie przesłanie mają zawierać plakaty przygotowane przez uczestników konkursu.

Czwórka Polaków na liście kandydatów do tytułu najlepszego europosła

ukie.gov.pl włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

Nazwiska czwórki polskich europarlamentarzystów znalazły się na krótkiej liście kandydatów do nagrody The Parliament Magazine MEP 2008. Lidia Joanna Geringer de Oedenberg (socjaliści) została nominowana w kategorii "najaktywniejszy europarlamentarzysta", Bogusław Liberadzki z tej samej grupy politycznej został zgłoszony w kategorii "transport", Ryszard Czarnecki (Unia na rzecz Europy Narodów) kandyduje w kategorii "rozwój", a Janusz Wojciechowski z tej samej grupy - w kategorii "rolnictwo i rybołówstwo".

 

Polska/ Wprowadzenie euro w Polsce w 2011 r. możliwe, ale trudne

euro.pap.pl włącz . Opublikowano w Wiadomości zagraniczne

11.09.2008 Warszawa (PAP) - Przystąpienie Polski do strefy Euro w 2011 roku jest możliwe, ale będzie trudne - uważają eksperci. Wskazują zagrożenia dla tego terminu i obowiązki, jakie Polska będzie musiała spełnić, by wprowadzić wspólną walutę w tym czasie. Minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział w czwartek, że rząd w najbliższym czasie przystąpi do prac nad harmonogramem i strategią przyjęcia euro. Jego zdaniem projekt budżetu na 2009 rok stwarza warunki do szybkiego przystąpienia Polski do strefy euro.

 

UE/ Niekorzystne dla Polski głosowanie w komisji PE ws. emisji CO2

euro.pap.pl, Michał kot włącz . Opublikowano w Wiadomości zagraniczne

11.09.2008 Bruksela (PAP) - Eurodeputowani z Komisji Przemysłu Parlamentu Europejskiego odrzucili w czwartek korzystną dla Polski poprawkę do propozycji KE dotyczących redukcji emisji dwutlenku węgla w elektroenergetyce. Eurodeputowany Jerzy Buzek (PO) zgłosił poprawkę, która miała zapewnić utrzymanie bezpłatnych pozwoleń na emisję CO2 w energetyce po 2012 roku. Poprawka przepadła, ale Buzek cieszył się z poparcia części posłów niemieckich, czeskich, bułgarskich, rumuńskich i greckich, a także hiszpańskich.

 

Wizyta Ministra Spraw Zagranicznych RP w Chicago

msz.gov.pl, Piotr Paszkowski włącz . Opublikowano w Polityka międzynarodowa

W dniu 8 września Minister R. Sikorski wygłosił  na zaproszenie The Chicago Council on Global Affairs – wiodącej w regionie Midwest, niezależnej organizacji typu „think tank” - wykład pt. „NATO’s Past, Present and Future: A View From Europe”. Wykład był częścią jesiennego programu realizowanego przez CCGA pt. „Europe and the United States: Navigating the Future” i poświęcony był przyszłości relacji transatlantyckich oraz wydarzeniom bieżącym, w tym sytuacji w Gruzji i podpisaniu umowy o instalacji na terytorium Polski elementów systemu obrony antyrakietowej. Minister odpowiadał również na pytania publiczności, które dotyczyły w głównej mierze kwestii sojuszniczych, budowy tarczy antyrakietowej, irańskiego programu nuklearnego oraz oceny możliwości wpływania przez Stany  Zjednoczone i UE na działania Federacji Rosyjskiej.

 

UE pomaga w walce z żywiołami

ec.europa.eu włącz . Opublikowano w Kultura i społeczeństwo

Mechanizm ochrony ludności wkracza do akcji w odpowiedzi na prośby o pomoc, które docierają do Unii z wielu krajów w całej Europie dotkniętych falą pożarów lub powodzi. Podczas gdy większość z nas z niecierpliwością oczekuje lata, które kojarzy nam się z błękitnym niebem i ciepłymi wieczorami, ta pora roku może też nieść ze sobą bardzo trudne, a czasami nawet niebezpieczne dla życia warunki pogodowe.