joomla templates top joomla templates template joomla

107 osób zginęło, 217 rannych. Najkrwawszy dzień od lat

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Liczba zabitych w serii zamachów terrorystycznych w Iraku wzrosła do 107. Jednak służby medyczne informują, że bilans ofiar śmiertelnych może wzrosnąć. Co najmniej 216 osób odniosło obrażenia. To najtragiczniejszy dzień w Iraku od ponad dwóch lat.

W 18 miejscach w różnych częściach kraju doszło do eksplozji ładunków wybuchowych zamachów na irackie bazy wojskowe, jak w Albu Slajb, i ostrzelania punktów kontrolnych, jak w prowincji Dijala. W Bagdadzie i na przedmieściach irackiej stolicy doszło do serii samobójczych zamachów bombowych. Celem ataków terrorystycznych były też meczety. W mieście Dudżail przed szyicką świątynią eksplodował samochód-pułapka. Zamachy przeprowadzono też między innymi w miastach Tadżi, Kirkuk oraz Dibis.

Wszystko wskazuje na to, że za krwawymi atakami stoi al-Kaida, która zapowiedziała, że będzie walczyć o przejęcie kontroli nad krajem. Jednak do tej pory nikt oficjalnie nie przyznał się do przeprowadzenia ataków.

Terroryści atakują mimo trwania od piątku świętego dla muzułmanów miesiąca - ramadanu. Wczoraj w eksplozjach ładunków wybuchowych zginęło w Iraku 17 osób.

IAR/BBC/AFP/wcześn./dw/dabr