joomla templates top joomla templates template joomla

NATO i Unia naradzają się w sprawie sytuacji w Libii

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altDwie narady w Brukseli w sprawie sytuacji w Libii w związku z międzynarodową interwencją zbrojną. Około g.10.00 rozpoczęło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej, po południu w innej części miasta na temat udziału w operacji będą rozmawiać ambasadorowie NATO. Sojusz Północnoatlantycki na razie jest w tej sprawie podzielony. Rozmówcy Polskiego Radia w kwaterze głównej mówią, że na razie NATO zgadza się tylko na wymuszanie embarga na dostawy broni do Libii.

Ponad 5 tys. ofiar kataklizmu w Japonii

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altLiczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii wzrosła do 5178 - poinformowała tamtejsza policja. 8 tysięcy 606 osób uznaje się za zaginione. W centrach ewakuacyjnych przebywa około 380 tysięcy osób. Według japońskich służb pożarniczych, kataklizm zniszczył blisko 100 tysięcy 400 domów. W nadmorskim mieście Rikuzentakata, w prefekturze Iwate, żywioł wyrządził takie szkody, że ratownicy nie mogą dotrzeć do poszkodowanych. Wojsko musi usuwać stamtąd gruz i budować drogi, by dostać się do ofiar.

Złoty może kolejny raz testować poziom 4,0 za euro

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altW czwartek kurs złotego znalazł się blisko poziomu 4,0 za euro. Niezbyt optymistyczne nastroje panujące wśród inwestorów mogą spowodować, że poziom ten kolejny raz może być testowany i są szanse, że zostanie przełamany - uważają specjaliści. "Jesteśmy od około półtora tygodnia w przedziale 3,95-4,00 za euro, natomiast dziś zdecydowanie bliżej 4,00. Myślę, że pod koniec dnia lub jutro mamy szanse kolejny raz testować ten poziom" - powiedział w rozmowie z PAP diler walutowy z Kredyt Banku Robert Kęsicki.

Prokuratura wojskowa bada okoliczności sekcji zwłok prezydenta Lecha Kaczyńskiego

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altProkuratura wojskowa bada okoliczności sekcji zwłok prezydenta Lecha Kaczyńskiego - zdradza mecenas Rafał Rogalski. Pełnomocnik rodziny Kaczyńskich w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową dodał, że prokuratura interesuje się też pewnymi okolicznościami, które wynikły w następstwie sekcji. Mecenas Rogalski nie chciał jednak potwierdzić czy chodzi o pojawiające się w mediach doniesienia o dwóch pogrzebach prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Trwa ewakuacja Polaków z Libii

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altNiemal 90 Polaków ewakuowało się z Libii w ostatnich dwóch dniach - ocenia ministerstwo spraw zagranicznych. W nocy do Warszawy przyleciał rządowy Embraer na pokładzie którego było 61 osób w tym 15 Polaków. Z kolei ponad 70 Polaków zdołało wylecieć z Libii innymi samolotami, w tym maszynami z Ukrainy, Niemiec i Rumunii - ustaliło Polskie Radio.

Spotkanie trójstronne: Pakistan, Afganistan, USA

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altTrójstronne spotkanie pakistańsko-afgańsko-amerykańskie zaplanowane na ostatni tydzień lutego nie dojdzie do skutku w terminie. Jego tematem miało być zbliżenie stanowisk oraz opracowanie wspólnej strategii rozwiązania kryzysu afgańskiego. Oficjalnym powodem odłożenia spotkania jest brak w nowym rządzie Pakistanu ministra spraw zagranicznych. Po ograniczeniu składu pakistańskiego gabinetu nie obsadzone pozostaje stanowisko szefa dyplomacji, a resortem kieruje tymczasowo wiceminister.

Ukraina: Ograniczenia dla kupujących kaszę gryczaną i makaron

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altKilka kijowskich sieci supermarketów wprowadziło ograniczenia dla kupujących kaszę gryczaną i makaron. Powodem są wyjątkowo atrakcyjne ceny tych produktów. Każdy klient może kupić kilogram kaszy gryczanej i 3 kilogramy makaronu. W ostatnim czasie te produkty znacznie podrożały. Cena kaszy jeszcze w piątek dochodziła w Kijowie do 30 hrywien, czyli 12 złotych za kilogram.

Tragedia w Japonii nie zakłóciła pracy japońskich firm w Polsce

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

alt14.03. Wrocław (PAP) - Tragedia w Japonii na razie nie zakłóciła pracy japońskich firmy w Polsce. Jednak część ekspertów obawia się, że może dojść do opóźnień w dostawach komponentów i bacznie obserwują rozwój sytuacji w Japonii. Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu, produkująca skrzynie biegów i silniki, oraz Toyota Motor Industries Poland w Jelczu-Laskowicach, wytwarzająca silniki wysokoprężne, pracują bez zakłóceń, choć niektóre z komponentów głównie mechanicznych przyjeżdżają do Polski z Japonii.

Spór prezydentów w Czechach

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altW Czechach trwa spór między obecnym a byłym prezydentem. Vaclav Klaus nie zgadza się z Vaclavem Havlem, który opowiedział się za wojskową interwencją Zachodu wobec reżimu Kaddafiego w Libii.Vaclav Havel w rozmowie z prestiżowym dziennikiem Hospodařske noviny (czyt. Hospodażske nowiny) stwierdził, że państwa zachodnie nie powinny zwlekać i podjąć interwencję wojskową wobec reżimu Muammara Kaddafiego. Libijskiego przywódcę Havel określił mianem "szalonego zbrodniarza, którego należy zlikwidować.

Siły wierne Muamarowi Kaddafiemu zbierają się przy tunezyjskiej granicy

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altSiły wierne Muamarowi Kaddafiemu zbierają się przy tunezyjskiej granicy - informują świadkowie. Istnieją obawy, że wojsko chce odzyskać kontrolę w mieście Nalut, na północnym zachodzie kraju, które pozostaje w rękach opozycji. Tymczasem Stany Zjednoczone ostrzegają, że wysyłają w pobliże Libii swoje okręty wojenne i flotę powietrzną. Waszyngton sugeruje, że libijski dyktator powinien opuścić kraj.

WHO: Polak wypija 13 litrów alkoholu rocznie, Anglik 13,4 a Rosjanin 15,7

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altŚwiatowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że przeciętny dorosły obywatel Polski spożywa rocznie 13 litrów czystego alkoholu. Jest to wyższy wynik, niż średnia europejska, która wynosi 12 litrów. Z raportu WHO wynika, że najpopularniejszym trunkiem w naszym kraju jest piwo. Dokument pokazuje, że po piwie Polacy najczęściej sięgają po mocne alkohole a następnie po wino.

Kto ma kryzys za sobą?

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altCo słychać w globalnej gospodarce? Odpowiedź zależy od tego, gdzie ucho przyłożyć. W Europie na czele stawki państw, które najlepiej poradziły sobie z kryzysem są: Szwecja, Niemcy, Polska i Słowacja. Irlandia, która przez lata była dla nas wzorem, teraz balansuje na skraju przepaści. Podobny los może spotkać Portugalię i Hiszpanię. Grecja, dzięki poważnym ograniczeniom wydatkowym, wychodzi z głębokiego dołka. Nowe potęgi gospodarcze - Chiny, Indie i Brazylia - radzą sobie nieźle.

Wielka Brytania: Jak sfinansowano wizytę papieża?

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altW parlamencie w Londynie padają pytania o zaskakujące źródła finansowania ubiegłorocznej wizyty papieża w Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że rząd skierował na ten cel prawie 2 miliony funtów z budżetu... pomocy i rozwoju dla najbiedniejszych państw. Interpelacje w Izbie Gmin ujawniły przelew miliona 850 tysięcy funtów z budżetu Ministerstwa Rozwoju Międzynarodowego do MSZ.