joomla templates top joomla templates template joomla

Egipcjanie wzywają do strajku generalnego

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altUczestnicy manifestacji w Egipcie zaapelowali o przystąpienie do bezterminowego strajku generalnego. Wezwali też do uczestnictwa w "Marszu Miliona Osób". Od rana w centrum Kairu manifestuje około kilkuset osób. "Marsz Miliona Osób" ma się odbyć jutro w stolicy kraju, w siódmym dniu największych od trzech dekad demonstracji antyrządowych. Zapowiadający go demonstranci twierdzą, że w jutrzejszej akcji może wziąć udział ponad milion osób.

Polska kusi Chiny obligacjami

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altDo zakupu polskich papierów skarbowych zachęcać będzie inwestorów z Państwa Środka wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. W lutym, najpóźniej w marcu ma odwiedzić Chiny - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Rzeczniczka Ministerstwa Finansów przyznaje, że planowany jest road show w Azji, ale szczegóły podobno nie są jeszcze ustalone. Na rynku obligacji robi się coraz ciaśniej bo po kryzysie niemal wszystkie państwa europejskie potrzebują pieniędzy. A Chiny to dobry nabywca papierów dłużnych, zwłaszcza tych 10-, 15-letnich - zaznacza gazeta.

Bojkot ceremonii inauguracji kolejnej kadencji Łukaszenki

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altUnijni ambasadorowie w Mińsku i przedstawiciel Komisji Europejskiej zbojkotują jutrzejszą ceremonię inauguracji kolejnej kadencji prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Potwierdza to rzeczniczka Komisji. To ma być manifestacja sprzeciwu wobec nieprawidłowości, do których doszło podczas grudniowych wyborów prezydenckich, prześladowań i brutalnego rozpędzenia demonstracji opozycji chwilę po zamknięciu lokali wyborczych.

Rosja: media szeroko komentują raport MAK

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altRosyjskie media szeroko informują o wczorajszej publikacji raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej. "Błędy i nieprofesjonalne zachowanie załogi znajdującej się pod presją pasażerów" - tak dziennik Izwiestia opisuje przyczyny tragedii z 10 kwietnia i sugeruje, że treść raportu podzieliła polskich polityków.

Państwa UE chcą sankcji dla białoruskich władz

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altMinistrowie spraw zagranicznych wielu państw Unii Europejskiej zaproponowali wprowadzenie sankcji wobec przedstawicieli białoruskich władz - poinformował ambasador Wegier na Białorusi podczas konferencji prasowej w Mińsku. Węgry przewodniczą w tym półroczu pracom UE.Ferenc Kontra powiedział, że 30 grudnia ambasadorzy krajów Unii Europejskiej na Białorusi zwrócili się do MSZ w Mińsku z notą, w której wyrazili zaniepokojenie sytuacją powstałą po rozpędzeniu w grudniu przez białoruską milicje opozycyjnej demonstracji.

Michaił Chodorkowski został skazany na 14 lat więzienia

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altNa poczet tego wyroku zaliczono wyrok z poprzedniego procesu, w którym byłego właściciela koncernu Jukos skazano na osiem lat pozbawienia wolności. Okres odbywania tamtej kary wkrótce miał dobiec końca. Po dzisiejszej decyzji sądu Chodorkowski zostanie jednak w więzieniu na kolejnych 6 lat. Sędzia Wiktor Daniłkin oświadczył, że nie ma podstaw do wydania wyroku w zawieszeniu, gdyż resocjalizacja Chodorkowskiego jest możliwa tylko na drodze "izolacji od społeczeństwa".

"The Guardian" opublikował nową porcję rewelacji Wikileaks

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Londyński dziennik "The Guardian" opublikował nową porcję rewelacji Wikileaks. Amerykańskie depesze dyplomatyczne z Watykanu dotyczą tła i przyczyn rezygnacji Stolicy Apostolskiej z przystąpienia do Grupy Roboczej do spraw Międzynarodowej Współpracy w Edukacji na temat Holokaustu.Jak wynika z depeszy amerykańskiej dyplomatki Juliety VallsNoyes, z października 2009 roku, Watykan wycofał się z tego zamiaru. Być może z powodu - jak pisze - niedoświadczenia zastępcy watykańskiego sekretarza stanu, monsignore Ettore Balestrero, który "nie po raz pierwszy skomplikował stosunki zagraniczne Stolicy Apostolskiej".

Rosyjskie media: Narastające napięcie w stosunkach polsko-rosyjskich

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altRosyjskie media zwracają uwagę na narastające napięcie w stosunkach polsko-rosyjskich. Nowaja Gazieta podkreśla, że brak współpracy Warszawy z Moskwą przy wyjaśnianiu smoleńskiej katastrofy może doprowadzić do ponownego ochłodzenia wzajemnych kontaktów. Do podobnych wniosków doszli kilka dni temu dziennikarze Komsomolskiej Prawdy, którzy uznali, że wyjaśnienie przyczyn katastrofy z 10 kwietnia będzie przekładać się na stosunki polsko-rosyjskie.

Polska wprowadziła sankcje wizowe dla prezydenta Białorusi

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altPolska wprowadziła sankcje wizowe dla prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki i przedstawicieli jego reżimu. W ministerstwie spraw zagranicznych jest gotowa lista z nazwiskami. MSZ jednak nie zamierza jej ujawniać, ani podać dokładnej liczby. Nieoficjalnie wiadomo, że na czarnej liście jest od stu do nawet kilkuset osób. Zakazem wjazdu do Polski są objęte osoby odpowiedzialne za represje po wyborach prezydenckich 19 grudnia: prokuratorzy, sędziowie, urzędnicy, funkcjonariusze służb specjalnych.

Wyciek ropy na Alasce; akcje BP tracą na giełdzie w Londynie

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

alt10.01. Londyn (PAP) - Notowane na giełdzie w Londynie akcje koncernu BP straciły w poniedziałek na otwarciu 2,5 proc. (ok. 12 pensów) po ujawnieniu, iż koncern zmniejszył produkcję o 95 proc. na swym największym polu naftowym na Alasce.Cena baryłki ropy w USA zwyżkowała w poniedziałek rano o blisko 1 proc., osiągając poziom 89,92 USD. Powodem jest wyciek ropy z liczącego ok. 1300 km rurociągu Trans-Alaska Pipeline System (TAPS), którym dostarczana jest ropa z pola naftowego z zatoki Prudhoe do portu Valdez. Tą drogą dostarczane jest 14-15 proc. produkcji ropy w USA.

Stan wyjatkowy w Rosji

bankier.pl Informacyjna Agencja Radiowa włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altZ powodu śnieżyc, w 18 -stu rosyjskich okręgach i czterech miasteczkach, wprowadzono stan wyjątkowy. Śnieżyce i silne wiatry które nawiedziły obwód Moskiewski oraz Twerski, spowodawały szereg awarii sieci energetycznej. Prądu nie ma w 80-ciu miejscowościach obwodu Moskiewskiego. Wszędzie pracują lokalne sztaby kryzysowe. Bez prądu jest na przykład duży okręg Chimki na północnym zachodzie stolicy.

Borys Niemcow: W Rosji panuje dyktatura

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altByły rosyjski wicepremier, lider partii Sojusz Sił Prawicowych Borys Niemcow uważa, że w Rosji panuje dyktatura. To komentarz znanego rosyjskiego działacza opozycyjnego po wyroku w sprawie Michaiła Chodorkowskiego i Płatona Lebiediewa. Moskiewski sąd uznał Michaiła Chodorkowskiego - byłego szefa Jukosu, i jego wspólnika biznesowego Płatona Lebiediewa za winnych w drugim procesie.

Polski MSZ potępia wczorajsze wydarzenia na Białorusi

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altPolski MSZ potępia wczorajsze wydarzenia na Białorusi i oczekuje od Władz w Mińsku powstrzymania fali przemocy, wyjaśnienia sytuacji zatrzymanych i ich uwolnienia.Rzecznik MSZ Marcin Bosacki poinformował, że do ministerstwa został wezwany ambasador Białorusi w Polsce, któremu przekazano polskie oczekiwania. Rzecznik powiedział, że minister Radosław Sikorski rozmawiał w sprawie działań wobec Białorusi z europejskimi partnerami i Waszyngtonem.