joomla templates top joomla templates template joomla

Obserwatorzy OBWE przyglądają się wyborom na Białorusi

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altOkoło 320 obserwatorów krótkoterminowych OBWE przystąpiło dziś do nadzorowania wyborów prezydenckich na Białorusi. Od połowy listopada na Białorusi pracuje już 40 obserwatorów długoterminowych. Robert Lech, polski ekspert pracujący w mińskiej centrali obserwatorów OBWE powiedział Polskiemu Radiu, że specjaliści kompleksowo śledzą przebieg wyborów

Polska, Niemcy i Francja proponują rozwój unijnej polityki bezpieczeństwa i obrony

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altPolska, Niemcy i Francja proponują rozwój unijnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Chcą ściślejszej współpracy z NATO i lepszej koordynacji misji cywilno-wojskowych wysyłanych w różne rejony świata. Ministrowie spraw zagranicznych i obrony trzech krajów napisali list w tej sprawie do szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski powiedział, że ta inicjatywa jest związana z polskim przewodnictwem w Unii, podczas którego jednym z priorytetów ma być właśnie poprawa relacji Wspólnoty z NATO.

Nowy rozdział w stosunkach polsko-rosyjskich

bankier.pl Informacyjna Agencja Radiowa włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altPrezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew spotkał się w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Polski Bronisławem Komorowskim. Obu prezydentom towarzyszyły małżonki. Spotkanie prezydenckich par trwało około kilkunastu minut, następnie prezydenci Dmitrij Miedwiediew i Bronisław Komorowski rozmawiali w cztery oczy. Wcześniej prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew został oficjalnie przywitany przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Klich: Za wcześnie, by oceniać tajne dokumenty amerykańskie dotyczące Polski

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Zdaniem ministra obrony narodowej Bogdana Klicha, jest za wcześnie, by oceniać tajne dokumenty amerykańskie dotyczące Polski. 226 tajnych depesz amerykańskich dyplomatów opublikował dotąd portal WikiLeaks. Szefowie portalu twierdzą, że są w posiadaniu 250 tysięcy tajnych akt z ostatnich trzech lat. Treść części dokumentów publikują największe światowe gazety

Wolin: W USA najważniejszy jest teraz wzrost gospodarczy

bankier.pl/ włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Neal Wolin spotkał się w Warszawie m.in. z ministrem finansów Jackiem Rostowskim, przewodniczącym Rady Gospodarczej przy premierze Janem Krzysztofem Bieleckim oraz prof. Leszkiem Balcerowiczem. Rozmawiano m.in. o współpracy transatlantyckiej w zakresie bezpieczeństwa gospodarczego, ostatnim szczycie G-20 i reformie regulacji w zakresie finansów. "Polska ma dużą rolę do odegrania w Europie. W ciągu ostatnich dwóch lat polska gospodarka i system finansowy wykonały imponującą pracę w warunkach zamieszania i kryzysu" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Wolin.

Tymoszenko: Janukowycz odpowiedzialny za fałszerstwa w czasie wyborów władz lokalnych

bankier.pl/ włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altLiderka największej ukraińskiej partii opozycyjnej Julia Tymoszenko oskarżyła prezydenta Wiktora Janukowycza o odpowiedzialność za fałszerstwa w czasie wyborów władz lokalnych. Mimo że głosowanie odbyło się 31 października, przywódczyni Ojczyzny [Batkiwszczyny] ze względu na swoje przeziębienie skomentowała ich przebieg dopiero teraz.

Sony nie będzie już sprzedawać walkmanów w Japonii

bankier.pl/ włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altProducent sprzętu elektronicznego Sony zapowiedział, że kończy sprzedaż walkmanów w Japonii - poinformowała w środę brytyjska gazeta Telegraph na swojej stronie internetowej. Od 1979 r. na całym świecie sprzedano ich ok. 220 mln sztuk. REKLAMA Producent zapowiada, że zakończenie sprzedaży popularnych i tanich przenośnych odtwarzaczy kaset dotyczy wyłącznie rynku japońskiego. Swoją decyzję koncern tłumaczy tym, że w Japonii inne sposoby zapisu i odsłuchiwania muzyki, jak np. mp3, niemal zupełnie zastąpiły kasety magnetofonowe.

Nowy rozdział stosunków Rosji z Polską i z Brukselą

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Rosyjskie media wiele uwagi poświęcają wczorajszemu szczytowi Unia Europejska - Rosja. Rosyjscy dziennikarze są zgodni, że - w poniedziałek otworzył się nowy rozdział stosunków z Polska a we wtorek Moskwy z Brukselą. Dziennik Izwiestia w kontekście wczorajszego szczytu Unia - Rosja przypomina o sukcesie wizyty Dmitrija Miedwiediewa w Warszawie. Zdaniem gazety - Rosyjskiemu prezydentowi udało się przekonać Polaków, że stosunki polsko - rosyjskie mogą być lepsze i zyskać poparcie Warszawy na forum Unii Europejskiej.

WikiLeaks i wyciek wszech czasów, czyli imperium kontratakuje

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Interpol poszukuje międzynarodowym listem gończym Juliana Assange'a, założyciela Wikileaks - poinformował dziś w nocy rzecznik Interpolu.. List gończy oznaczony jest gryfem „red notice”, najwyższą z sześciu kategorii tego dokumentu i oznacza poszukiwania w celu aresztowania i ekstradycji. Z międzynarodowym nakazem aresztowania urodzonego w Australii Assange wystąpiła już wcześniej Szwecja.

Komisja Europejska pomaga europejskim MŚP w Chinach

http://www.msz.gov.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altNiemal 200 menadżerów z Unii Europejskiej przeszło szkolenie na ekspertów ds. rynku chińskiego. W efekcie Komisja Europejska zapewnia trwałe wsparcie dla europejskich MŚP.Niedawny szczyt G20 dowiódł, że wymiana ekonomiczna i wzajemne zrozumienie pomiędzy Unią Europejską i Chinami muszą być wspierane w sposób trwały.

Pęcznieje bańka na chińskim rynku nieruchomości

bankier.pl/ włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altCzy w Chinach są puste mieszkania, mogące pomieścić nawet 200 mln osób? Takie spekulacje powstały po informacji CNBC, że w trakcie pierwszego półrocza 64,5 mln miejskich liczników energii elektrycznej w Państwie Środka zarejestrowało zerową konsumpcję. Prawda o liczbie nieeksploatowanych mieszkań jest wciąż skutecznie ukrywana przez braki w chińskich statystykach. Przy tak licznej populacji ujawnienie prawidłowych danych powinno być priorytetem. Tym bardziej teraz, gdy coraz częściej mówi się o „pęczniejącej chińskiej bańce”.

Hiszpański Caritas pomógł w zeszłym roku 800 tysiącom osób

bankier.pl/ włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altDziś opublikowano raport tej kościelnej organizacji charytatywnej. Jej przewodniczący Sebastian Mora poinformował, że w tym roku otrzymujących pomoc będzie jeszcze więcej, mimo że subwencje na rzecz Caritasu wzrosły zaledwie o jedną czwartą. Przedtem pomocy w Caritasie szukali przede wszystkim bezdomni, imigranci, samotne matki bez wykształcenia. Teraz, coraz częściej, proszą o nią osoby należące do klasy średniej, często ci, którym banki odebrały mieszkania.

Rząd wprowadzi nowy podatek dla banków

bankier.pl/ włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altBrytyjski resort finansów opublikował w czwartek projekt ustawy wprowadzającej nowy podatek dla banków, który wejdzie w życie od stycznia 2011 roku i docelowo ma przynieść fiskusowi 2,5 mld funtów rocznie. REKLAMA Podatek będzie wymierzany od ogólnego zestawu globalnych rozliczeń finansowych (skali operacji) banków brytyjskich