joomla templates top joomla templates template joomla

Ropa mocniej tanieje z powodu słabych prognoz popytu na paliwa

bankier.pl/ włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altRopa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji tanieje w reakcji na słabe prognozy popytu na paliwa - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 69 centów, czyli 0,9 proc., do 80,56 USD.

Polski żołnierz zginął w Afganistanie

bankier.pl/ włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altW Afganistanie zginął polski żołnierz, kolejny został ranny w wyniku ataku moździerzowego na polski patrol w południowej części prowincji Ghazni. Poległy, starszy szeregowy Adam Szada-Borzyszkowski, służył w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej. Jego rodzina została już zawiadomiona o tragedii.Dowódca operacyjny generał Edward Gruszka poinformował, że żołnierz poniósł śmierć w czasie patrolu w rejonie bazy Warrior na drodze Highway-1 .

Ekspert: pokojowy Nobel dla chińskiego dysydenta nasila presję

bankier.pl Informacyjna Agencja Radiowa włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla chińskiemu dysydentowi nasila presję na władze w Pekinie, by przestrzegały praw człowieka. Taką opinię wyraziła w rozmowie z Polskim Radiem ekspertka brukselskiego Centrum Polityki Europejskiej Shada Islam. Komitet Noblowski zdecydował o przyznaniu Pokojowej Nagrody Liu Xiaobo, więzionemu przez chińskie władze opozycjoniście.

Urodziny Ghandiego - Dzień bez Przemocy

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altHindusi obchodzą dzisiaj dzień urodzin Mahatmy Gandhiego, uważanego za ojca współczesnych Indii. Na cześć Gandhiego od roku 2007 2 października obchodzony jest na świecie jako Dzień bez Przemocy.

Miedwiediew przebywa z wizytą w Chinach

bankier.pl; IAR włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altPrezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew, rozpoczął trzydniową wizytę w Chinach. Jej głównym celem są rozmowy z prezydentem Chin, Hu Jintao, mające doprowadzić do podpisania szeregu porozumień o współpracy - również w dziedzinie energetyki.

Chińska gospodarka – awans na drugą pozycję

bankier.pl; Agnieszka Białczak włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altChiny zajęły miejsce drugiej największej na świecie gospodarki, okupowane do tej pory przez Japonię – podał rząd Państwa Środka.Drugi kwartał tego roku okazał się niezwykle pomyślny dla Chin, które po trzech dekadach spektakularnego wzrostu gospodarczego zdołały wreszcie wyprzedzić Japonię i zająć szacowne drugie miejsce wśród światowych gospodarek, plasując się na podium zaraz za Stanami Zjednoczonymi.

Francja zagrożona atakami terrorystycznymi

bankier.pl; IAR włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altWe Francji nigdy nie było tak wielkiego zagrożenia zamachami jak obecnie - ocenia szef francuskich służb antyterrorystycznych. Bernard Squarcini powiedział, że jego ludzie udaremniają średnio dwa duże zamachy rocznie.

Nobel z ekonomii dla Diamonda, Mortensena i Pissaridesa

Monika włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altProfesorowie Peter Diamond, Dale Mortensen i Christopher Pissarides otrzymali tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za modele analiz rynkowych.Nazwiska laureatów tegorocznej nagrody w dziedzinie ekonomii ogłoszono w poniedziałek w Sztokholmie.

Komisja Europejska tłumaczy się z odwołania konferencji prasowej

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Komisja Eurpejska musiała się dziś tłumaczyć z odwołania konferencji prasowej po środowym szczycie Unia -Chiny. Nieoficjalnie wiadomo, że odbyło się to na żądanie chińskich władz.

Kłopoty Andżeliki Borys

bankier.pl; Rzeczpospolita włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

W ciągu dziesięciu dni sąd w Grodnie ma ogłosić upadłość spółki kierowanej przez Andżelikę Borys. Spółka stanowi zaplecze finansowe i organizacyjne nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi - pisze "Rzeczpospolita".

Belgia bez rządu - kondycja kraju

bankier.pl; IAR włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Ponad 100 dni po wyborach parlamentarnych i bez nowego rządu - Belgia wciąż nie może wprowadzić ładu politycznego u siebie. Nie mogą się porozumieć zwaśnione partie z francuskojęzycznej Walonii i Flandrii gdzie mówi się po niderlandzku.

Polskie nazwisko przed Trybunałem

bankier.pl; Rzeczpospolita włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wysłucha dziś racji Łukasza Wardyna, polskiego prawnika, który walczy o poprawną pisownię nazwiska swego i żony na Litwie. O sprawie pisze "Rzeczpospolita". Wardyn, który jako pierwszy Polak skierował w lipcu 2009 roku wniosek do Trybunału w Luksemburgu uważa, że wraz z żoną Małgorzatą Runiewicz-Wardyn są na Litwie dyskryminowani. Ich nazwiska w dokumentach wydanych w tym państwie zostały zapisane inaczej niż w dokumentach z Polski, co utrudnia im między innymi pracę w Brukseli.

Reakcje po wypowiedzi Eriki Steinbach

bankier.pl; IAR włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Niemieccy politycy i historycy z oburzeniem zareagowali na wypowiedź Eriki Steinbach na temat wybuchu drugiej wojny światowej. Jak podał dziś dziennik "Die Welt", Steinbach powiedziała na posiedzeniu parlamentarnej frakcji chadecji, że "Polska mobilizowała się do wojny już marcu 1939 roku".