joomla templates top joomla templates template joomla

UE obchodzi 30-lecie dyrektywy ptasiej

ukie.gov.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

2 kwietnia mija 30-ta rocznica przyjęcia pierwszego unijnego aktu prawnego dotyczącego kwestii przyrody – tzw. dyrektywy ptasiej. Przepisy te są jednym z największych osiągnięć europejskiej polityki ochrony środowiska oraz centralnym punktem unijnej strategii na rzecz powstrzymania procesu utraty różnorodności biologicznej.

Francja: trwa dzień masowych strajków i protestów sektora publicznego

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

We Francji trwa w czwartek ogólnokrajowy strajk pracowników transportu i innych branż sektora publicznego. Oprócz zakłóceń w ruchu kolejowym i lotniczym zamknięte są liczne szkoły, a ulicami miast defilują tysiące demonstrantów. Wszystkie czołowe francuskie związki zawodowe, w tym dwa największe - CGT i CFDT wezwały do generalnego protestu przeciw polityce ekonomicznej rządu, domagając się dodatkowych środków dla osób najbardziej dotkniętych kryzysem.

Europejskie giełdy bronią się przed spadkami

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Na początku czwartkowej sesji w Europie Zachodniej inwestorzy powstrzymują się przed dalszą wyprzedażą akcji. Być może wczorajsza zniżka na Wall Street została zdyskontowana już wczoraj. Przez ostatnie dwa dni ceny akcji w Nowym Jorku spadły średnio po 8-9%. Dzisiaj w nocy drugi dzień z rzędu mocno spadały indeksy w Azji: japoński Nikkei225 stracił 2,5%, w Hong Kongu zniżka wyniosła 3,5%, a giełda w Seulu straciła aż 7,5%.

Kurs złota spadł do 700$ za uncję

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

W ciągu ostatnich dni złoto poddało się panicznym nastrojom panującym na rynkach finansowych – od poniedziałku metal ten potaniał o prawie 100$ na uncji. Sytuacja wygląda tak, jakby jedynym pożądanym aktywem był amerykański dolar. Zdaniem analityków długie pozycje na złotych kontraktach zamykają przede wszystkim fundusze hedgingowe, które reagują w ten sposób na aprecjację dolara. Współczynnik korelacji pomiędzy wartością dolara, a ceną złota wynosi 0,62. Niektórzy sądzą, że niektórzy zarządzający sprzedając złoto chcą w ten sposób zrównoważyć straty poniesione na rynkach akcji.

 

Investor FIZ zarabia, na przekór sytuacji na rynkach

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Paniczna wyprzedaż akcji na giełdach światowych przerywana jest tylko chwilowymi korektami, określanymi mianem odbić. W tej sytuacji nawet najwytrzymalsi tracą nerwy. Nie wszyscy mają jednak powody do rozpaczy. Fundusz inwestycyjny Investor FIZ zarabia, na przekór temu, co dzieje się na rynkach finansowych. Według ostatniej roboczej wyceny sporządzonej na dzień 13. października 2008 r., wartość Certyfikatów Inwestycyjnych Investor FIZ wyniosła 2.433,89 zł . Oznacza to wzrost o 10,6% w stosunku do ostatniej oficjalnej wyceny sporządzonej na dzień 30. września 2008 r.

 

Administracja Busha rozpocznie skup toksycznych aktywów

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Plan Paulsona wchodzi w życie. Amerykańskie ministerstwo skarbu zacznie od skupowania walorów tamtejszych instytucji finansowych, które najmocniej ucierpiały w wyniku kryzysu kredytowego. Nie jest jeszcze określona dokładna data rozpoczęcia akcji, jednak na samą jej zapowiedź sektor finansowy amerykańskich giełd zareagował entuzjastycznie. Kurs JP Morgan Chase wzrósł o 13,5%, walory Citigroup zdrożały o 9,1%, zaś wycena Bank of America zwiększyła się o 6,3%. Mimo to cała sesja zakończyła się na znaczących minusach.

Spotkanie grupy G7: pięć punktów planu kryzysowego

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Piątkowe spotkanie grupy G7 z szefami banków centralnych i ministrami finansów tych krajów nie przyniosło konkretnych rozstrzygnięć w sprawie ratowania światowej ekonomii przed skutkami kryzysu w amerykańskim systemie finansowym. Przedstawiono za to pięciopunktową deklarację, która ma charakter stricte polityczny, jednak jednoznacznie wskazuje na to, że najbogatsze kraje świata akceptują drogę interwencjonizmu w wychodzeniu z kryzysu.

 

Model zawiódł

Tomasz Gruszecki ; bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Jeśli utożsamia się kapitalizm z danym modelem, to oczywiście można mówić o kryzysie, ale kryzysie danego modelu kapitalizmu. Jeśli mamy zastanawiać się nad losem kapitalizmu, trzeba najpierw uściślić przedmiot dyskusji, zacząć od semantyki. Adam Smith posługując się terminem „kapitał” dzieli go na obrotowy i trwały, analizuje stosunek dochodów z kapitału, procentu i renty – jednak terminu „kapitalizm” nie znajdziemy w jego sztandarowym dziele „Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów”.


Cena miedzi spadła poniżej 4.000$ za tonę

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

W czwartek po raz pierwszy od listopada 2005 roku tonę miedzi z dostawą za trzy miesiące można było kupić za mniej niż cztery tysiące dolarów. W strachu przed globalną recesją inwestorzy pozbywają się kontraktów na metale przemysłowe. Miedź nie zostanie oszczędzona podczas obecnej rzezi na rynkach surowcowych. Zwłaszcza że jej fundamenty wyglądają blado” – powiedział agencji Bloomberga Yu Mengguo, starszy analityk w Jinpeng International Futures.

 

Ze skrajności w skrajność, czyli media o światowym kryzysie

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Dominującym tematem w mediach od kilku tygodni stał się światowy kryzys gospodarczy. PRESS-SERVICE Monitoring Mediów przeanalizował artykuły z 10 głównych tytułów, określając liczbę oraz charakter publikacji, dotyczących sytuacji w gospodarce. Czyje prognozy się sprawdziły? Kto miał rację – analitycy, którzy zwiastowali katastrofalne skutki kryzysu, czy ci, którzy bagatelizowali jego następstwa? I wreszcie – czy media podgrzewały atmosferę, czy uspokajały, łagodząc ton publikacji?

 

Odbierzmy Holendrom BGŻ

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

BGŻ trzeba odebrać Holendrom. Poczekać, aż ceny akcji banków spadną i odkupić je od nich. Operację te powinien przeprowadzić Skarb Państwa, a następnie odsprzedać akcje BGŻ sektorowi banków spółdzielczych na preferencyjnych warunkach. Trzeba przekonać ministra skarbu państwa do poparcia interesów polskiego sektora banków spółdzielczych.

 

Stracona dekada dla rynków akcji?

bankier.pl, Krzysztof Kolany włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Ostatnie załamanie cen akcji skłoniło niektórych komentatorów do wyciągnięcia dalekosiężnych wniosków. Mówi się nawet o straconej dekadzie, w której nie dało się zarobić na akcjach. W takim razie w co warto inwestować? Po wrześniowo-październikowej przecenie średnia przemysłowa Dow Jones oraz indeks S&P500 znalazły się w pobliżu poziomów z jesieni roku 1998. W tym czasie wymazane zostały praktycznie wszystkie zyski z hossy lat 2003-2007. Tylko w przeciągu ostatnich 12 miesięcy indeks S&P500 stracił 42%.

 

Andrzej Arendarski: światowa "ustawa kominowa"

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Być może niedługo nie tylko Polska, ale i Europa będzie miała swoją „ustawę kominową.” Ministrowie finansów państw UE chcą ograniczyć nadmierne zarobki i odprawy dla menadżerów - dowiadujemy się z serwisów informacyjnych. Powód? Zgorszenie wywołane wielkimi odprawami, jakie otrzymali menedżerowie upadających, europejskich banków. Szef francusko-belgijskiego banku Dexia, który miał otrzymać odprawę w wysokości 3,7 mln euro, chociaż w ratowanie kierowanego przez niego banku rząd musiał wpompować 6,4 mld euro - to tylko jeden z licznych i nie najbardziej drastycznych ostatnio przykładów.