Francja: trwa dzień masowych strajków i protestów sektora publicznego
We Francji trwa w czwartek ogólnokrajowy strajk pracowników transportu i innych branż sektora publicznego. Oprócz zakłóceń w ruchu kolejowym i lotniczym zamknięte są liczne szkoły, a ulicami miast defilują tysiące demonstrantów. Wszystkie czołowe francuskie związki zawodowe, w tym dwa największe - CGT i CFDT wezwały do generalnego protestu przeciw polityce ekonomicznej rządu, domagając się dodatkowych środków dla osób najbardziej dotkniętych kryzysem.
Europejskie giełdy bronią się przed spadkami
Na początku czwartkowej sesji w Europie Zachodniej inwestorzy powstrzymują się przed dalszą wyprzedażą akcji. Być może wczorajsza zniżka na Wall Street została zdyskontowana już wczoraj. Przez ostatnie dwa dni ceny akcji w Nowym Jorku spadły średnio po 8-9%. Dzisiaj w nocy drugi dzień z rzędu mocno spadały indeksy w Azji: japoński Nikkei225 stracił 2,5%, w Hong Kongu zniżka wyniosła 3,5%, a giełda w Seulu straciła aż 7,5%.
Kurs złota spadł do 700$ za uncję
W ciągu ostatnich dni złoto poddało się panicznym nastrojom panującym na rynkach finansowych – od poniedziałku metal ten potaniał o prawie 100$ na uncji. Sytuacja wygląda tak, jakby jedynym pożądanym aktywem był amerykański dolar. Zdaniem analityków długie pozycje na złotych kontraktach zamykają przede wszystkim fundusze hedgingowe, które reagują w ten sposób na aprecjację dolara. Współczynnik korelacji pomiędzy wartością dolara, a ceną złota wynosi 0,62. Niektórzy sądzą, że niektórzy zarządzający sprzedając złoto chcą w ten sposób zrównoważyć straty poniesione na rynkach akcji.
Investor FIZ zarabia, na przekór sytuacji na rynkach
Paniczna wyprzedaż akcji na giełdach światowych przerywana jest tylko chwilowymi korektami, określanymi mianem odbić. W tej sytuacji nawet najwytrzymalsi tracą nerwy. Nie wszyscy mają jednak powody do rozpaczy. Fundusz inwestycyjny Investor FIZ zarabia, na przekór temu, co dzieje się na rynkach finansowych. Według ostatniej roboczej wyceny sporządzonej na dzień 13. października 2008 r., wartość Certyfikatów Inwestycyjnych Investor FIZ wyniosła 2.433,89 zł . Oznacza to wzrost o 10,6% w stosunku do ostatniej oficjalnej wyceny sporządzonej na dzień 30. września 2008 r.
Administracja Busha rozpocznie skup toksycznych aktywów
Plan Paulsona wchodzi w życie. Amerykańskie ministerstwo skarbu zacznie od skupowania walorów tamtejszych instytucji finansowych, które najmocniej ucierpiały w wyniku kryzysu kredytowego. Nie jest jeszcze określona dokładna data rozpoczęcia akcji, jednak na samą jej zapowiedź sektor finansowy amerykańskich giełd zareagował entuzjastycznie. Kurs JP Morgan Chase wzrósł o 13,5%, walory Citigroup zdrożały o 9,1%, zaś wycena Bank of America zwiększyła się o 6,3%. Mimo to cała sesja zakończyła się na znaczących minusach.
Spotkanie grupy G7: pięć punktów planu kryzysowego
Piątkowe spotkanie grupy G7 z szefami banków centralnych i ministrami finansów tych krajów nie przyniosło konkretnych rozstrzygnięć w sprawie ratowania światowej ekonomii przed skutkami kryzysu w amerykańskim systemie finansowym. Przedstawiono za to pięciopunktową deklarację, która ma charakter stricte polityczny, jednak jednoznacznie wskazuje na to, że najbogatsze kraje świata akceptują drogę interwencjonizmu w wychodzeniu z kryzysu.
Model zawiódł
Jeśli utożsamia się kapitalizm z danym modelem, to oczywiście można mówić o kryzysie, ale kryzysie danego modelu kapitalizmu. Jeśli mamy zastanawiać się nad losem kapitalizmu, trzeba najpierw uściślić przedmiot dyskusji, zacząć od semantyki. Adam Smith posługując się terminem „kapitał” dzieli go na obrotowy i trwały, analizuje stosunek dochodów z kapitału, procentu i renty – jednak terminu „kapitalizm” nie znajdziemy w jego sztandarowym dziele „Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów”.
Cena miedzi spadła poniżej 4.000$ za tonę
W czwartek po raz pierwszy od listopada 2005 roku tonę miedzi z dostawą za trzy miesiące można było kupić za mniej niż cztery tysiące dolarów. W strachu przed globalną recesją inwestorzy pozbywają się kontraktów na metale przemysłowe. Miedź nie zostanie oszczędzona podczas obecnej rzezi na rynkach surowcowych. Zwłaszcza że jej fundamenty wyglądają blado” – powiedział agencji Bloomberga Yu Mengguo, starszy analityk w Jinpeng International Futures.
Ze skrajności w skrajność, czyli media o światowym kryzysie
Dominującym tematem w mediach od kilku tygodni stał się światowy kryzys gospodarczy. PRESS-SERVICE Monitoring Mediów przeanalizował artykuły z 10 głównych tytułów, określając liczbę oraz charakter publikacji, dotyczących sytuacji w gospodarce. Czyje prognozy się sprawdziły? Kto miał rację – analitycy, którzy zwiastowali katastrofalne skutki kryzysu, czy ci, którzy bagatelizowali jego następstwa? I wreszcie – czy media podgrzewały atmosferę, czy uspokajały, łagodząc ton publikacji?