joomla templates top joomla templates template joomla

Trwa paniczna wyprzedaż akcji na europejskich giełdach

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Rozpoczęta we wrześniu spirala paniki na rynkach akcji wydaje się nie do zatrzymania. Inwestorzy pozbywają się akcji bez względu na ceny, bojąc się o realizację najgorszego z możliwych scenariuszy. Rynki panicznie boją się plajty kolejnych banków oraz zupełnego załamania systemu finansowego. Ponadto wielu inwestorów dopiero teraz zdało sobie sprawę z powagi sytuacji i uświadomiło sobie, że świat nie uniknie bolesnej recesji. W efekcie wczoraj nowojorskie giełdy straciły po przeszło 5%. W Europie indeksy obroniły się przed spadkami dzięki decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która będzie bezpośrednio finansowała przedsiębiorstwa.

 

Jest skoordynowana akcja banków centralnych!

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

W środę o godzinie 13:00 Europejski Bank Centralny oraz Rezerwa Federalna obniżyły stopy procentowe po 0,5 pkt. proc. Obecnie cena pieniądza w USA wynosi 1,5%, a w strefie euro 3,75%. Do działań równocześnie przystąpiły także Bank Kanady, Bank Anglii, Szwajcarski Bank Narodowy oraz bank centralny Szwecji– wszystkie obniżyły główną stopę procentową o pół punktu procentowego. Ludowy Bank Chin obniżył cenę pieniądza o 27 pkt. bazowych. O takiej akcji spekulowano już od poniedziałku.

 

Środowy rollercoaster na Wall Street

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Nowojorscy inwestorzy musieli się czuć jak podczas przejażdżki kolejką w wesołym miasteczku. Tyle że dzisiaj nikomu nie było do śmiechu. Po bardzo zmiennej sesji główne indeksy odnotowały kolejne spadki. Skoordynowane działania banków centralnych nie odniosły zamierzonego skutku. Wydarzeniem dnia była zsynchronizowana akcja największych banków centralnych, które o godzinie 13:00 obniżyły oficjalne stopy procentowe o 50 pkt. bazowych. Ale decyzja ta nie mogła przełamać niechęci banków do pożyczania pieniędzy – przecież problemem nie jest wysoka cena pieniądza, lecz brak wzajemnego zaufania.

Kurs miedzi spadł poniżej 6.000$ za tonę

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Dzisiaj rano na cena miedzi na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do najniższego poziomu od lutego 2007 roku. Mimo że później notowania czerwonego metalu nieco się podniosły, to wciąż utrzymują się poniżej poziomu 6.000$ za tonę. Od kilkunastu dni spadki cen miedzi biją historyczne rekordy: trzeci kwartał był najgorszy od w dziejach notowań miedziowych kontraktów, a tylko w tym tygodniu kurs spadł o 15%, zaś od lipcowego szczytu wszech czasów wycena tego surowca obniżyła się o 3.000$ na tonie.

 

Złoto uległo dolarowi

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Wczoraj notowania złota obniżyły się wraz z wycenami innych surowców. W przypadku złotego kruszcu decydująca była aprecjacja dolara, która sprowadziła cenę tego metalu do poziomu 840$ za uncję. W czwartek złoto potaniało o prawie 4%, co i tak było relatywnie dobrym wynikiem w porównaniu z innymi metalami czy ropą naftową. Głównym winowajcą takiego stanu rzeczy był mocniejszy dolar, który wczoraj zyskał 1,4% względem euro. Ceny surowców są ujemnie skorelowane z wartością dolara, zaś elastyczność cenowa w wielu przypadkach jest większa od 1. Oznacza to, że w przypadku umocnienia dolara o 1% surowce notowane na giełdach tanieją o ponad 1%.

 

Dynamiczny wzrost obrotów faktoringowych Banku DnB NORD

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Bank DnB NORD Polska skupił w pierwszych trzech kwartałach tego roku faktury na kwotę 501,4 mln zł. To wzrost o 150% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego (201,8 mln) i znacząco więcej niż w całym ubiegłym roku (303,2 mln). Bank szacuje, że do końca roku uda mu się skupić faktury na łączną kwotę 750 mln zł. Dynamiczny wzrost obrotów faktoringowych bank zawdzięcza coraz większej liczbie transakcji z dotychczasowymi klientami oraz pozyskiwaniu nowych klientów.

 

Czy EBC ugnie się pod żądaniami finansistów?

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Uczestnicy rynków finansowych domagają się od Europejskiego Banku Centralnego obniżenia stóp procentowych. Jednak w obliczu wysokiej inflacji EBC nie może sobie pozwolić na poluzowanie polityki monetarnej. Analitycy obstawiają, że cena euro pozostanie bez zmian na poziomie 4,25%. Kryzys kredytowy na dobre dotarł do Europy. W ostatnich dniach rządowego wsparcia potrzebowały banki z Islandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji oraz państw Beneluksu. Międzybankowy rynek pieniężny praktycznie przestał funkcjonować – według relacji niektórych bankierów jedynym dostawcą gotówki jest Europejski Bank Centralny.

Ropa jest najtańsza od 12 miesięcy

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

W środę po kolejnym dynamicznym spadku kurs ropy znalazł się na poziomie 80$ za baryłkę. Ostatni raz „czarne złoto” kosztowało tyle prawie rok temu. Spadające ceny surowcem są pochodną strachu inwestorów przed globalną recesją. Na rynkach finansowych trwa panika – inwestorzy dyskontują najgorsze scenariusze. Panuje strach, że przykręcony kurek z kredytami wywoła globalną recesję, która zmniejszy popyt na surowce. Dlatego też inwestorzy porzucają wszelkie ryzykowne aktywa zamieniając je na obligacje skarbowe, gotówkę lub złoto.

 

BNP Paribas w czołówce amerykańskiego rynku brokerskiegoBNP Paribas w czołówce amerykańskiego rynku

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

BNP Paribas zakończył transakcję przejęcia od Bank of America pionu brorkerskiego działającego na rynku pierwotnym akcji. Transakcja oznacza wymierne korzyści dla francuskiej grupy w postaci nowych klientów, pracownikow oraz technologii IT. BNP Paribas przejął rozwijaną od ponad 13 lat działalność brokerską Bank of America wraz z 500 klientami - funduszami inwestycyjnymi i hedgingowymi - oraz 300 pracownikami, dzięki czemu znajdzie się w czołówce “primary brokers” w USA.

 

Kurs eurodolara hamuje po silnych spadkach

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

W tym tygodniu euro straciło względem dolara aż 5,4% - jak na rynek walutowy jest to zmienność rzadko spotykana. Wczoraj europejską walutę dobił Jean Claude Trichet, mówiąc że na rozważana była obniżka stóp procentowych. Co prawda w czwartek Europejski Bank Centralny pozostawił cenę pieniądza bez zmian na poziomie 4,25%. Ale na konferencji prasowej Trichet, przyznał, że Rada EBC rozważała też opcję redukcji stóp procentowych. Oprócz tego szef EBC dodał, że wzrasta ryzyko recesji, a maleje ryzyko wzrostu inflacji. Rynek odczytał te słowa jako jednoznaczne potwierdzenie spekulacji o obniżce stóp w ciągu najbliższych miesięcy.

 

Mocna złotówka sprzyja kolekcjonerom

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Znaczne umocnienie złotówki stwarza ciekawą okazję dla kolekcjonerów sztuki, którzy chcieliby dokonać zakupu poza polskim rynkiem. Mimo iż prace artystów takich jak Damien Hirst czy Lucienie Freud raczej pozostają poza ich zasięgiem, to możliwości są coraz większe. „W ostatnim czasie zrealizowaliśmy kilka transakcji dla polskich klientów w porozumieniu z holenderskimi i londyńskimi galeriami, z którymi jesteśmy w kontakcie– mówi Krzysztof Maruszewski prezes Stilnovisti.

 

Kogo naprawdę reprezentował Lehman Brothers w sporze MSP z Eureko?

bankier.pl, Oskar Kowalewski włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Eureko było jednym z akcjonariuszy Lehman Brothers - niedawno upadłego banku - który doradzał polskiemu rządowi w sporze z Eureko – wynika z informacji upublicznionych przez holenderskiego ubezpieczyciela. Czy nie powodowało to konfliktu interesów przy rozwiązywaniu wielomiliardowego sporu? Obecny kryzys finansowy zatacza coraz szersze kręgi, ale wbrew pozorom pierwszą jego ofiarą może się okazać nie polski bank, ale … polski Minister Skarbu. W następstwie upadłości instytucji finansowych w Stanach Zjednoczonych i Europie, w tym przypadku amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers, wychodzą na jaw globalne powiązania gospodarcze.

 

Fortis Bank Polska na sprzedaż?

bankier.pl, Michał Macierzyński. Łukasz Radomski włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Kiedy kilka miesięcy temu jako pierwsi pisaliśmy, że wycofanie z oferty Fortis Banku kredytów we frankach może oznaczać duże zmiany na całym rynku nieruchomości, dominowało raczej niedowierzanie. Magicznym słowem była konkurencja, która miała nie pozwolić, żeby coś się na rynku zmieniło. Nadchodzi październik i raczej nie ma szans na to, żeby polski Fortis ponownie wprowadził kredyty frankowe. Najbardziej prawdopodobne jest to, że po prostu będzie się szykował na sprzedaż. Bank matka zadławił się zbyt dużym kawałkiem ABN Amro – największym wspólnym przejęciem w historii. W okresie zawieruchy zabrakło płynności – wody do popicia. Jakie będą tego konsekwencje dla nas?