joomla templates top joomla templates template joomla

Poniedziałek na Wall Street  będzie powtórka z roku 1987?

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Po bankructwie Lehman Brothers i przejęciu Merrill Lynch przez Bank of America notowania kontraktów terminowych na indeks S&P500 zniżkują o 3,6%. Po rynku krążą spekulacje, że jeszcze przed sesją Fed obniży stopy procentowe, chcąc zapobiec panice na Wall Street. Wbrew oczekiwaniom wielu analityków w trakcie weekendu nie udało się znaleźć kupca na bank inwestycyjny Lehman Brothers i to mimo wysiłków sekretarza skarbu oraz gubernatora nowojorskiego oddziału Fed-u. W efekcie dzisiaj rano Lehman ogłosił, że składa wniosek o upadłość.

 

Rozkręca się przecena na rynku ropy naftowej

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

W poniedziałek ropa tanieje już o 5%, a cena baryłki „czarnego złota” coraz bardziej oddala się od poziomu stu dolarów. Przyczyną są zawirowania na rynku finansowym oraz informacje, że huragan Ike oszczędził amerykańskie instalacje naftowe. Bankructwo banku inwestycyjnego Lehman Brothers wstrząsnęło rynkami finansowymi. Zamieszanie nie ominęło rynku ropy, na którym Lehman był znaczącym graczem. Zamykanie długich pozycji na rynkach surowcowych, doprowadziło do znaczących spadków cen.

 

Świat wraca do normalności  ropa znów w dwucyfrowej cenie

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Wczoraj kurs ropy Brent spadł poniżej stu dolarów za baryłkę i dzisiaj notowania „czarnego złota” kontynuują spadki. Do sprzedaży kontraktów na ropę zachęca coraz mocniejszy dolar oraz perspektywa pogorszenia globalnej koniunktury gospodarczej. Dzisiaj notowania eurodolara po raz pierwszy od roku spadły poniżej psychologicznej bariery 1,40$. Mocniejszy dolar tradycyjnie prowadzi do spadku cen surowców, które wówczas stają się droższe dla inwestorów spoza USA. Poza tym aprecjacja dolara zmniejsza zainteresowanie surowcami, traktowanymi jako zabezpieczenie przed spadkiem wartości amerykańskiej waluty.