joomla templates top joomla templates template joomla

Brytyjscy politycy powiązani z koncernem Murdocha

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Brytyjscy politycy byli w zażyłych relacjach z byłą dyrektor europejskiej gałęzi koncernu medialnego Ruperta Murdocha, Rebeką Brooks. Bywała ona częstym gościem trzech kolejnych premierów, a z Davidem Cameronem wymieniała częste SMS-y.

Rebekah Brooks zeznawała przez 5 godzin przed brytyjską komisją Levesona. To już drugi dzień przesłuchań na tym nowym etapie pracy komisji, która początkowo badała hakerskie praktyki w prasie, a potem jej powiązania z policją. Teraz przedmiotem dociekań są kontakty między brytyjską prasą a politykami.

Rebekah Brooks stwierdziła, że co najmniej 30 razy spożywała obiady lub kolacje w towarzystwie byłego premiera Tony'ego Blaira i kilkakrotnie w towarzystwie Gordona Browna. Jednak jak wynika z jej wypowiedzi najlepsze relacje miała z premierem Davidem Cameronem, którego zaprosiła nawet do siebie na Boże Narodzenie.

Kiedy podała się do dymisji po skandalu hackerskim w gazecie "News of the World", otrzymała wyrazy ubolewania od wielu polityków konserwatywnych. W sprawie treści SMS-ów wymienianych z Davidem Cameronem milczy i odsyła komisję do samego premiera. Brooks przyznała tylko, że rozmawiała z nim i z kanclerzem skarbu Georgem Osbornem o kluczowej kwestii przejęcia przez News Corporation telewizji SKY, ale zaprzeczyła, jakoby oznaczało to jakiś spisek.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Grzegorz Drymer/Londyn/sk