joomla templates top joomla templates template joomla

Budżetowe cięcia w Hiszpanii wywołują ostre protesty

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altW Hiszpanii narasta sprzeciw wobec cięć budżetowych. Partie polityczne, związki zawodowe i społeczeństwo mobilizują się przeciwko planowi, który zakłada 65 miliardów euro oszczędności w ciągu dwóch najbliższych lat. Głównymi założeniami tego programu są: obniżki pensji w budżetówce, podniesienie podatków i zmniejszenie wielkości zasiłków dla bezrobotnych.

Ośrodkiem protestu od piątku stał się Madryt. Tam przez cały weekend manifestowali urzędnicy, nauczyciele, lekarze, policjanci i strażacy. Dzisiaj znów protestują a uczestnicy marszów, mimo upału, przyszli ubrani na czarno.

W centrum miasta partia zielonych "Equo" zbiera podpisy pod wnioskiem o zorganizowanie referendum w sprawie rządowego projektu. Popierają ją lewicowe ugrupowania i związki zawodowe. Te ostatnie rozważają podanie przyjętego w piątek planu do Trybunału Konstytucyjnego.

Zaniepokojenie decyzjami w sprawie kolejnych oszczędności kosztem najniżej uposażonych wypowiedziało po raz pierwszy od początku kryzysu wojsko. Dwie organizacje zrzeszające oficerów i żołnierzy wydały komunikat, w którym ostrzegają, że ich cierpliwość się wyczerpuje i - podobnie jak strażacy czy lekarze - rozpoczną akcje protestacyjne.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), Ewa Wysocka, Barcelona/mm