joomla templates top joomla templates template joomla

Ceny ropy w Nowym Jorku spadają

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altNotowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z powodu spekulacji, że spowolnienie gospodarcze w USA i Chinach może wpłynąć na spadek popytu na paliwa - podają maklerzy.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 2,23 USD do 82,59 USD.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 1,49 USD do 98,44 USD za baryłkę.

W czwartek szef Fed Ben S. Bernanke poinformował, że amerykańska Rezerwa Federalna jest przygotowana do działania, jeśli będzie konieczne wsparcie gospodarki USA. Nie skonkretyzował jednak, jakie środki stymulujące wchodziłyby w grę.

Bernanke ocenił, że amerykańska gospodarka wciąż rozwija się w umiarkowanym tempie, jednocześnie jednak zmaga się z problemami rynku pracy oraz efektami kryzysu zadłużenia w Europie.

"Sytuacja w Europie stanowi znaczne ryzyko dla amerykańskiego systemu finansowego oraz gospodarki i musi być uważnie monitorowana" - powiedział.

"Jak zawsze Fed pozostaje przygotowany do działania, aby chronić amerykański system finansowy i gospodarkę, gdyby eskalacji miały ulec napięcia finansowe" - dodał.

Bernanke ostrzegł też amerykańskich parlamentarzystów, że luźna polityka monetarna nie pomoże gospodarce, jeśli równie agresywna nie będzie polityka fiskalna, której celem powinno być zmniejszenie deficytu budżetowego oraz długu publicznego.

Bank centralny Chin obniżył w czwartek benchmarkową jednoroczną stopę depozytową o 25 punktów bazowych do 3,25 proc.

Bank centralny Chin poinformował również o obniżce o 25 punktów bazowych jednorocznej stopy pożyczkowej, która będzie wynosić teraz 6,31 proc.

Decyzja obowiązuje od 8 czerwca. Jest to pierwsza obniżka stóp procentowych w Chinach od 2008 roku. Ostatni raz bank centralny Chin podwyższył stopy procentowe w lipcu 2011; od tamtego czasu pozostawały one bez zmian.

Pod koniec maja premier Chin Wen Jiabao zapowiedział działania mające na celu stymulację chińskiej gospodarki. Zadeklarował wtedy, że w polityce gospodarczej Chin "stabilizacja wzrostu będzie odgrywała ważniejszą rolę" oraz, że "Chiny powinny kontynuować politykę fiskalną i monetarną sprzyjającą utrzymaniu wzrostu gospodarczego".

W czwartek ropa na NYMEX w USA staniała o 0,2 proc. do 84,82 USD za baryłkę. Był to najniższy poziom na zamknięciu handlu od 5 czerwca.

W tym roku surowiec na NYMEX w Nowym Jorku staniał o 16 proc. (PAP)
aj/ osz/ pad/