joomla templates top joomla templates template joomla

Dwa unijne budżety w centrum uwagi

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Dwa unijne budżety - na przyszły rok i ten wieloletni, po 2013 roku, będą w centrum zainteresowania w Brukseli w najbliższy wtorek. Wtedy spotykają się ministrowie do spraw europejskich 27 krajów. Mają oni zatwierdzić propozycję cięć w przyszłorocznym budżecie, ku oburzeniu Komisji Europejskiej i europosłów, a także kontynuować negocjacje w sprawie wieloletniej perspektywy 2014-2020.

Projekt budżetu na przyszły rok, zaproponowany przez Komisję, został zredukowany przez ambasadorów państw członkowskich o prawie 5 miliardów euro. Cięcia głównie dotyczą unijnych funduszy wspierających wzrost i zatrudnienie. Minister do spraw europejskich Piotr Serafin skomentował w rozmowie z Polskim Radiem, że są plusy i minusy tej decyzji.

"Te obszary, na których Polsce szczególnie zależy, czyli polityka spójności dla najbiedniejszych regionów, a także dopłaty bezpośrednie w trakcie negocjacji udało się uchronić, ale mamy poczucie niedosytu" - dodał minister.

Redukcję wydatków skrytykował komisarz do spraw budżetu Janusz Lewandowski, wytykając unijnym rządom brak spójności w działaniu. Na niedawnym szczycie w Brukseli europejscy przywódcy wezwali do inwestycji wspierających wzrost gospodarczy i zatrudnienie, a później, ambasadorowie zredukowali wydatki właśnie na ten cel. Niezadowoleni są też europosłowie.

"To jest bardzo nieszczęśliwy pomysł - skomentowała Danuta Huebner. Europosłanka dodała, że może zabraknąć pieniędzy na realizację wszystkich rachunków, które spływają do Brukseli z państw członkowskich, bo jest to ostatni rok obecnej perspektywy finansowej. Jest jeszcze jedna pułapka. Taka decyzja na 2013 rok zapowiada trudności w uzyskaniu w negocjacjach godziwego budżetu dla polityki spójności na cały okres 2014-2020" - dodała Danuta Huebner.

Bo może to być dodatkowy argument dla zwolenników cięć wydatków także w tym wieloletnim, unijnym budżecie. We wtorek Cypr, który kieruje pracami Unii, ma podsumować dotychczasowe negocjacje, które zaczynają przyspieszać. Optymistyczny scenariusz przewiduje, że rokowania w sprawie budżetu na przyszły rok zakończą się jesienią, a w sprawie wieloletniej perspektywy 2014-2020 do grudnia.
Informacyjna Agencja Radiowa/Beata Płomecka/Bruksela/dj