joomla templates top joomla templates template joomla

Dziś pierwszy krok na drodze do zażegnania kryzysu?

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altKomisja Europejska ogłosi dziś projekt nowego nadzoru bankowego dla strefy euro. To pierwszy krok na drodze do utworzenia unii bankowej, dzięki której instytucje finansowe będą pod ściślejszym nadzorem. Ma to uchronić Europę przed powtórką z kryzysu.

Kraje spoza strefy euro, jak Polska, będą mogły na własną prośbę dołączyć do systemu, ale będzie się to wiązało z utratą autonomii. Komisja chce, by wspólny nadzór sprawował Europejski Bank Centralny. Ma on kontrolować sytuację w bankach, sprawdzać ich wymogi kapitałowe dotyczące płynności, czy zalecać zwiększenie ich limitów. Ma decydować o wydawaniu, bądź odbieraniu bankom licencji na działalność, ustalać politykę kredytową.

Unia bankowa nie ugasi kryzysu Państwa eurolandu będą musiały się podporządkować decyzjom Europejskiego Banku Centralnego. Natomiast kraje spoza strefy euro będą mogły dołączyć do systemu, nie wiadomo jednak czy godząc się na utratę autonomii, zyskają prawo głosu w radzie nadzoru europejskiego i tym samym wpływ na decyzje. Pierwsze projekty Komisji tego nie przewidywały. A tymczasem to ważne, bo większość banków w krajach spoza strefy euro to spółki - córki dużych, zagranicznych instytucji finansowych z eurolandu. Dlatego państwa bez wspólnej waluty już mówią, że sam statut obserwatora w radzie im nie wystarczy. Owszem, będą miały dostęp do informacji strategicznych o działaniach Europejskiego Banku Centralnego, ale chcą większych zabezpieczeń. Wspólny nadzór bankowy ma zacząć działać w przyszłym roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/Beata Płomecka/Bruksela/zr