joomla templates top joomla templates template joomla

Ekwador udzieli azyli Assange'owi?

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altRząd Ekwadoru poinformował, że rozważa prośbę założyciela portalu Wikileaks o udzielenie mu azylu. Julian Assange /wym. dżulian asanż/, którego sytuacja prawna jest skomplikowana, schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.

40-letniAssange jest podejrzewany przez prokuratorów ze Szwecji o przestępstwa seksualne. Grozi mu ekstradycja. Wcześniej, aresztowany w Wielkiej Brytanii Assange wyszedł z więzienia za kaucją. Warunki zwolnienia mówią jednak o tym, że ma on spędzać każdą noc pod wskazanym adresem. Poprzednią noc spędził jednak w ambasadzie Ekwadoru; oznacza to, że jeśli stamtąd wyjdzie, to znów może zostać aresztowany.

Władze Ekwadoru podały, że zastanawiają się czy udzielić mu azylu. Zdaniem analityków ekstradycja Assangea do Szwecji jest bardzo prawdopodobna. Sam Assange boi się, że może zostać stamtąd wydalony do USA, gdzie czeka go proces związany z opublikowaniem na portalu Wikileaks poufnych depesz dyplomatycznych USA. Grozi mu wieloletnie więzienie, a nawet kara śmierci.

InformacyjnaAgencja Radiowa /IAR/, Rafał Motriuk/łut/