joomla templates top joomla templates template joomla

Europa wzywa do reform w emeryturach

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altZgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zaapelowało do państw członkowskich o reformę systemów emerytalnych, które zapewnią obywatelom godziwe wynagrodzenie. Rezolucja zaleca objęcie szczególną opieką osób najsłabszych i długo pozostających bez pracy oraz apeluje o wprowadzenie zachęt dla kobiet, by chciały mieć więcej dzieci.

Rezolucja zaleca państwom członkowskim by reforma systemu emerytalnego stała się politycznym priorytetem. Konieczność ta - jak stwierdza dokument - wynika przede wszystkim z powodu malejącej liczby osób podejmujących pracę oraz wydłużeniu się średniej życia obywateli, którzy przez dłuższy okres pobierać będą świadczenia. Zgromadzenie zachęca państwa członkowskie do przyjmowania systemów opartych na kilku filarach i zasady solidarności międzypokoleniowej.

W rezolucji posłowie zaapelowali do państw członkowskich by dążyły do zrównania emerytur kobiet i mężczyzn oraz ograniczenia do minimum przywilejów, pozwalających na wcześniejsze pobieranie świadczeń. Biorący udział w debacie senator Piotr Wach uważa, iż apel Zgromadzenia o określenie wysokości minimalnej emerytury jest ważną sugestią, którą należy wziąć pod uwagę. Rezolucja stwierdza, że emerytury powinny zapewnić ludziom godną egzystencję, dajacą możliwość udziału w życiu społecznym i kulturalnym. Najniższe emerytury, zdaniem posłów nie powinny być niższe od wyznaczonego w danym kraju progu ubóstwa.

IAR