joomla templates top joomla templates template joomla

Europejscy politycy dostali zakaz

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Europejscy politycy dostali zakaz spotkania z laureatami nagrody Sacharowa
Teheran zabronił europejskim politykom spotkania z dwoma Irańczykami, którzy otrzymali niedawno nagrodę Sacharowa za działalność na rzecz praw człowieka.

Eurodeputowani odwołali wizytę w Iranie, podczas której mieli spotkać się z więzioną prawniczką Nasrin Sotoudeh i reżyserem filmowym Dżafarem Panahim.

Wyjazd odwołano, gdy irański ambasador przy Unii Europejskiej oświadczył delegatom, że nie będą mogli spotkać się z laureatami nagrody Sacharowa.

Nasrin Sotoudeh - to prawniczka, odważnie występująca w obronie praw człowieka. Broniła uwięzionych działaczy opozycji oraz młodocianych przestępców skazanych na karę śmierci. Dżafar Panahi przebywa w areszcie domowym. Jest reżyserem, scenarzystą i montażystą filmowym. Jego filmy są żywym świadectwem codziennej rzeczywistości w Iranie. Pokazują zmagania z represjami władz oraz walkę o wolność i prawa człowieka.

Nagroda imienia Andrieja Sacharowa na rzecz wolności myśli jest przyznawana przez Parlament Europejski tym, którzy - podobnie jak rosyjski patron nagrody - bronią praw człowieka i podstawowych wolności. Otrzymują ją osoby lub organizacje, które wyróżniły się w działaniach przeciw przemocy, nietolerancji i niesprawiedliwości.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)FARS/kl/ab/wcześn./dabr