joomla templates top joomla templates template joomla

Francois Hollande zaprzysiężony

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altFrancja od dziś ma oficjalnie nowego prezydenta. Socjalista Francois Hollande został zaprzysiężony w Pałacu Elizejskim. Jest siódmym prezydentem Piątej Republiki. Były pierwszy sekretarz francuskiej Partii Socjalistycznej zastąpił Nicolasa Sarkozy'ego.

Po przybyciu do Pałacu Elizejskiego Francois Hollande spotkał się, przy drzwiach zamkniętych z ustępującym prezydentem. Podczas spotkania Sarkozy przekazał swemu następcy tajne dokumenty, między innymi dotyczące polityki zagranicznej oraz super tajne kody uruchomienia broni nuklearnej. Po spotkaniu odbyła się oficjalna ceremonia przejęcia władzy. Zgodnie z tradycją nowy prezydent otrzymał Wielką Kolię Orderu Legii Honorowej.

W swym pierwszym przemówieniu prezydent Francoise Hollande nie pozostawił wątpliwości, że nastąpi zmiana dotychczasowego sposobu rządzenia. Kluczem do sukcesu jest - jak podkreślił - zniesienie podziałów i pojednanie wszystkich obywateli. Jest tylko jedna Francja, zjednoczona w swoim przeznaczeniu, laicka i tolerancyjna. Prawo musi być równe wobec wszystkich.

Mówiąc o sytuacji ekonomicznej Hollande zapowiedział, że zaproponuje swoim europejskim partnerom pakt łączący politykę wzrostu z redukcją deficytu. Europa potrzebuje nowej energii i nie wydźwignie się z trudności stosując jedynie oszczędności.

Francja oprócz nowego prezydenta ma także nowego premiera. Prezydent Francois Hollande wskazał na to stanowisko Jean-Marca Ayrault szefa frakcji socjalistów w francuskim parlamencie.

Zaprzysiężony w Pałacu Elizejskim nowy prezydent Francji Francois Hollande oddał hołd polskiej uczonej dwukrotnie nagrodzonej Nagrodą Nobla Marii Curie-Skłodowskiej. Podobnie uhonorował Jules`a Ferry'ego, ministra i burmistrza Paryża, który pod koniec XIX wieku wprowadził we Francji obowiązkową, nieodpłatną i laicką szkołę.

Po uroczystościach przejęcia władzy nowy prezydent Francji udał się do Berlina na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel. Odbędzie się jednak ono z opóźnieniem, gdyż w pierwszy samolot, którym leciał Francois Hollande trafił piorun. Prezydent zawrócił do Paryża i kontynuował podróż inną maszyną.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześniejsze/kry/pbp