joomla templates top joomla templates template joomla

"FT": Gaz łupkowy pozwala USA na zmniejszenie emisji CO2

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

24.05. Londyn (PAP/Media) - Wzrost popularności gazu łupkowego, który w coraz większym stopniu zastępuje w USA węgiel jako surowiec energetyczny, doprowadził do największego na świecie spadku emisji CO2 - pisze "Financial Times" powołując się na dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) emisja CO2, czyli tzw. "gazu cieplarnianego" spadła w USA w ciągu ostatnich pięciu lat o 450 mln ton; jest to największa redukcja emisji, do jakiej doszło we wszystkich krajach nadzorowanych przez IEA.

Główny ekonomista IEA Fatih Birol przypisuje ten spadek lepszemu wykorzystaniu przez sektor energetyczny paliw podczas transportu surowców oraz "bardzo znacznemu" przestawieniu się tej branży z węgla na gaz łupkowy.

"To wielki sukces, osiągnięty dzięki połączeniu właściwej polityki (sektora) i technologii - polityki, która wymaga większej efektywności energetycznej oraz technologii, która uczyniła wydobycie gazu łupkowego (przedsięwzięciem) opłacalnym" - powiedział Birol w rozmowie z "FT".

Gaz ten stał się "ulubionym paliwem amerykańskiego sektora energetycznego" - wyjaśnia brytyjski dziennik. W ostatnich 12 miesiącach zużycie węgla spadło o 19 proc., a wykorzystanie gazu łupkowego wzrosło o 38 proc. - poinformowała IEA. (PAP)
fit/ drag/