joomla templates top joomla templates template joomla

Grecja ma jeszcze czas na bankructwo

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Grecja, tak jak prosiła, może dostać więcej czasu na reformy, które są warunkiem wypłaty kolejnych transz pożyczek. Na ostateczne deklaracje jest jednak za wcześnie. O takiej możliwości dyskutowano w Nikozji na Cyprze, podczas nieformalnego spotkania ministrów finansów strefy euro.

Ratowanie strefy euro »Gaszenie torfowiska, czyli ratowanie strefy euro Ateny od dawna proszą o więcej czasu na wdrożenie programu uzdrawiającego finanse publiczne. Chodzi między innymi o wydłużenie o dwa lata terminu na zmniejszenie nadmiernego deficytu, czy redukcję zatrudnienia w sektorze publicznym. Grecki rząd tłumaczy, że pogorszyła się sytuacja gospodarcza, recesja jest wyższa niż prognozowano podczas negocjacji na temat finansowego wsparcia.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde powiedziała w Nikozji, że o ewentualnym złagodzeniu warunków programu naprawczego będzie można mówić dopiero po zakończeniu misji unijnych ekspertów w Grecji. Oceniają oni sytuację w tym kraju i sprawdzają czy rząd realizuje cięcia wydatków zgodnie z planem.

Jest zbyt wcześnie na osądy. Grecja już zrobiła bardzo dużo, musi jednak kontynuować wysiłki. Niektóre cele są wyśrubowane, ale są też możliwości wprowadzenia zmian, czas jest jedną z nich i to musimy rozważyć - dodała szefowa MFW.

Raport unijnych ekspertów ma być gotowy na początku października, tak by 8-mego ministrowie finansów eurolandu mogli zdecydować o ewentualnej wypłacie kolejnej transzy pożyczki w wysokości ponad 30 miliardów euro. Wtedy też eurogrupa ponownie przeanalizuje, czy warunki przyznania Grecji finansowego wsparcia mogą być złagodzone.

Informacyjna Agencja Radiowa/Beata Płomecka/Bruksela/mm