joomla templates top joomla templates template joomla

Grecja może we wrześniu splajtować

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altGrecja może we wrześniu splajtować. Według informacji niemieckiego tygodnika "Der Spiegel", Międzynarodowy Fundusz Walutowy sygnalizował Brukseli, że nie chce już brać udziału w ratowaniu Aten.

Obecnie tak zwana trojka bada na ile Grecja wdrożyła plan oszczędnościowy. W skład trojki wchodzą przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Na razie wiadomo, że Ateny, mimo obietnicy, nie utrzymają w ryzach długu publicznego. Do 2020 miał on zostać obniżony do 120 procent PKB.

Eksperci trojki szacują, że jeśli rząd w Atenach otrzyma zgodę na wydłużenie okresu reform oszczędnościowych, oznacza to konieczność wypłacenia Grecji dodatkowych 50 miliardów euro pomocy.

Z

"Der Spiegel" podkreśla, że coraz więcej krajów strefy euro jest przeciwna dalszemu wspieraniu Aten. Według tygodnika, także cierpliwość MFW wobec Greków powoli się kończy. A - jak czytamy - część państw jak Holandia czy Finlandia uzależnia wsparcie dla Grecji od zaangażowania Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Według niemieckiego tygodnika, w strefie euro powszechne jest już przekonanie, że gdyby Grecy zrzekli się wspólnej waluty, sytuacja byłaby do opanowania.

Ryzyko, że plajtujące Ateny pociągną za sobą inne kraje eurolandu zmniejszyłoby się, jak pisze "Der Spiegel", po wprowadzeniu Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Jego wdrożenie opóźnia się jednak, gdyż jego zapisy zostały zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego Niemiec. Ten wyda orzeczenie w tej sprawie dopiero 12 września.

IAR/Spiegel.de/kawo/dj