joomla templates top joomla templates template joomla

Izraelski autobus zaatakowany w Bułgarii

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altCo najmniej 4 osoby zginęły po wybuchu na lotnisku w Burgas. Ofiarami są izraelscy turyści . Bułgarska policja potwierdziła 3 ofiary śmiertelne, o 4 ofiarach pisze agencja afp, powołując się na mera Burgas, który poinformował, że zmarła czwarta osoba , a około 30 jest rannych.

Jak powiedziała agencji afp Ilana Stein z biura rzecznika prasowego izraelskiego MSZ , nie ulega wątpliwości, że wśród ofiar są izraelscy obywatele . Według agencji Novinite.com, w autobusach było około 40 izraelskich turystów. Według niej 27 osób zostało przewiezionych do szpitali. Agencja podaje, że na miejsce tragedii udają się prezydent, premier i szef bułgarskiego MSW.

Dobrze poinformowany izraelski portal Debka podaje z kolei, że zabitych jest 7, w tym sześciu Izraelczyków i 1 bułgarski przewodnik. Według Debki, wszystkie loty z Tel Avivu do Bugarii zostały zawieszone.

Według naocznych świadków których relacje przytaczają izraelskie media, sprawcą zamachu był terrorysta-samobójca, który zdetonował niesiony w plecaku ładunek wybuchowy. Eksplozja nastąpiła wkrótce po tym, gdy izraelscy turyści wyszli z terminalu, udając się do czekających na nich autobusów. Tylna część jednego z pojazdów została całkowicie zniszczona, a dwa inne autobusy zajęły się ogniem.

Izrael wysyła do Bułgarii samolot z ekipami medycznymi, aby zapewnić pomoc ofiarom ataku na lotnisku w Burgas. Premier Izraela oskarżył Iran o związki z zamachem.

Terminal lotniska był obstawiony przez izraelskich ochroniarzy, ale na parkingu, gdzie czekały autobusy, prawdopodobnie powstała jakaś luka. Tam bezpieczeństwa powinni byli pilnować funkcjonariusze bułgarscy.

Zamknięto port lotniczy w Burgas, a loty zostały przekierowane do Warny.
IAR/wcześniej/Barbur/łp/nyg