joomla templates top joomla templates template joomla

Kolejne walki w Syrii

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Kolejne walki między sunnitami a alawitami wybuchły w mieście Trypolis w Libanie. Przyczyną starć jest trwająca w Syrii wojna domowa. W położonym niedaleko granicy z Syrią Trypolisie do starć dochodzi między dwiema grupa religijnymi, które walczą teraz o władzę w Syrii.

Alawici to odłam z którego wywodzi się syryjski prezydent Baszar al-Assad. Z kolei, większość syryjskich rebeliantów, walczących zbrojnie o obalenie prezydenta, to sunnici. Do starć między grupami dochodziło już w libańskim Trypolisie kilkakrotnie w ostatnich dniach. Mimo, że przywódcy plemienni wynegocjowali zawieszenie broni, dzisiaj walki rozgorzały ponownie. Zginęła co najmniej jedna osoba, co oznacza, że od początku starć życie straciło 13 osób.

"Chcemy pokoju, nie chcemy wojny. Jesteśmy ludźmi, którzy chcą pracować, a nie walczyć" - mówił zdenerwowany mieszkaniec jednej z sunnickich dzielnic Trypolisu.

Prezydent Libanu zasugerował, że w związku z tymi wydarzenami niewykluczone jest zerwanie relacji dyplomatycznych z Syrią.

Libańczycy obawiają się, aby konflikt w Syrii nie spowodował rozlania się starć na inne miasta w ich kraju. Od zakończenia 15-letniej wojny domowej w Libanie minęło ponad 20 lat, ale sytuacja w kraju wciąż jest napięta.

Do wzrostu napięcia w Libanie przyczyniły się też niedawne porwania. W ostatnich dniach syryjscy rebelianci uprowadzili libańskiego szyitę. W odpowiedzi, szyicki klan z Libanu porwał grupę syryjskich sunnitów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/RTR/UN/Al-Arabiya/dj