joomla templates top joomla templates template joomla

Korea Północna umiera z głodu

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altKorea Północna głoduje. Według południowokoreańskich mediów, brak żywności dotkliwie odczuwalny jest nawet w prowincjach, które uznawane były za bazy produkcji rolniczej dla całej Korei Północnej.

Dziennik internetowy Daily NK informuje o coraz częstszych przypadkach śmierci z niedożywiania w Korei Północnej. Z głodu najczęściej umierają dzieci i osoby starsze. Południowokoreańskie organizacje pozarządowe alarmują, że w niektórych fabrykach, gdzie wstrzymano racjonowanie żywności, umierają robotnicy. Południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia twierdzi, że nie dysponuje informacjami o dramatycznych brakach żywności. Dziennik internetowy Daily NK podaje, że w prowincji Hwanghae Południowe ze względu na ubiegłoroczne powodzie zebrano mniej ryżu niż w latach poprzednich. Większość jesiennych zbiorów została przekazana na potrzeby wojska i mieszkańców stolicy kraju - Pjongjangu.

Przy granicy z Koreą Północną do uprawy ziemi zmobilizowano nawet żołnierzy, bowiem rolnicy uciekli z tamtych terenów poszukując żywności w innych częściach kraju. W połowie kwietnia, po nieudanym wystrzeleniu przez komunistyczną Północ rakiety, USA zawiesiły dostawy pomocy żywnościowej. Do Korei Północnej miało trafić 240 000 ton żywności dla dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), Tomasz Sajewicz, Pekin/mm