joomla templates top joomla templates template joomla

Microsoft przegrał proces. Zapłaci gigantyczną karę

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Amerykański gigant komputerowy Microsoft przegrał proces z Komisją Europejską. Będzie musiał zapłacić gigantyczną karę za nadużywanie dominującej pozycji na rynku, choć unijny Sąd Pierwszej Instancji w Luksemburgu nieco ją obniżył. Zamiast 899 milionów euro, firma ma zapłacić 860 milionów euro.

Sędziowie podzielili argumenty Brukseli, że Microsoft złamał unijną zasadę konkurencji, stosując praktyki monopolistyczne. Amerykański gigant komputerowy już po raz drugi przegrał batalię sądową z Komisją Europejską - jesienią 2007 roku sędziowie z Luksemburga też przyznali jej rację.

Spór Microsoftu z Brukselą trwa od wielu lat. Najpierw Komisja nałożyła karę w wysokości 497 milionów euro za to, że firma utrudniała konkurentom produkcję oprogramowania współpracującego z system Windows, flagowym produktem Microsoftu. Amerykańska firma zwlekała bowiem z ujawnieniem dokładnych informacji o systemie i zażądała wygórowanych stawek za ich udostępnianie. Wprawdzie później Microsoft zgodził się udostępnić szczegółowe informacje, ale Bruksela naliczyła karę za zwłokę. Zbyt wysoką i niezasłużoną - jak argumentował Microsoft, jednak unijny sąd uznał, że była ona sprawiedliwa i tylko nieznacznie ją złagodził.

Komisja Europejska jest zadowolona z wygranej z Microsoftem przed unijnym sądem w Luksemburgu. Komisarz do spraw konkurencji Joaquin Almunia napisał, że ten wyrok potwierdza słuszność decyzji podejmowanych przez Komisję, by zmusić Microsoft do wywiązania się z wszystkich zobowiązań i respektowania unijnych zasad. Gdyby nie interwencja Brukseli i stosowanie przez Microsoft praktyk monopolistycznych, wiele nowości, które pojawiły się na rynku, nie ujrzałoby światła dziennego.

Informacyjna Agencja Radiowa/Beata Płomecka/Bruksela/mcm/