joomla templates top joomla templates template joomla

Na Wall Street wzrosty i nadzieje na działania banków centralnych

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altWtorek na Wall Street przyniósł dalszy ciąg wzrostów, a inwestorzy wobec pustego kalendarza publikacji danych makroekonomicznych ponownie skupili swoje nadzieje na podjęciu przez banki centralne działań pobudzających globalną gospodarkę.

Na koniec dnia dwa główne indeksy pokonały ważne z punktu widzenia psychologicznego poziomy: 1.400 punktów w przypadku S&P 500 oraz 3.000 punktów w przypadku indeksu Nasdaq.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,39 proc. do 13.168,60 pkt.
Nasdaq zyskał 0,87 proc. i wyniósł 3.015,86 pkt.
Indeks S&P 500 wzrósł o 0,51 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.401,35 pkt.
Rząd Angeli Merkel wyraził w poniedziałek poparcie dla planu skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny, którego możliwość w najbliższym czasie zasugerował w czwartek prezes EBC Mario Draghi, w celu obniżenia ich obecnych, "nieakceptowalnie" wysokich, rentowności.

Niemiecki rząd wspiera zamierzenia prezesa Draghiego i nie obawia się konsekwencji jego komentarzy na temat skupu obligacji - powiedział rzecznik niemieckiego rządu.

Wsparcie jakiego kanclerz Merkel wyraziła wobec zamierzeń Draghiego sprawia, że w coraz większą izolację w swojej opozycji wobec planów skupu obligacji popada szef niemieckiego Bundesbanku Jens Weidmann. Komentarze rzecznika niemieckiego rządu osłabiają również pozycję części polityków współrządzącej w Niemczech CSU, krytykujących w ostatnim czasie politykę greckich i włoskich rządów.

"Na rynku panuje obecnie przekonanie, że w końcu mamy postęp na froncie kryzysu zadłużenia w Europie. Optymizm na rynku to również zasługa dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy w ubiegłym tygodniu" - powiedział Richard Hunter, analityk Hargreaves Lansdown Stockbrokers.

Ze spółek spadały notowania CVS Caremark pomimo lepszych od oczekiwań wyników kwartalnych i podniesienia całorocznych prognoz.

Lepsze od prognoz przychody pokazał też Sirius XM Radio, podniósł on również swoje prognozy na cały rok. W efekcie kurs akcji tej spółki zyskał ponad 3 proc.

Po lepszych wynikach i wyższych od oczekiwań prognozach ponad 30 proc. rosły akcje spółki Fossil.

Rosły akcje Disneya, dla którego analitycy S&P Capital IQ podtrzymali rekomendację "zdecydowanie kupuj".

W środę swoje wyniki za drugi kwartał przedstawią m.in. Computer Sciences, Dean Foods, Macy's, Ralph Lauren, Rio Tinto, Soda Stream i NewsCorp, w czwartek Advanced Auto Parts, Kohl's i Nordstrom, a w piątek JCPenney. (PAP)
pr/ jhp/