joomla templates top joomla templates template joomla

Niemcy nie naciskają na Hiszpanię

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Rzecznik niemieckiego Ministerstwa Finansów Johannes Blankenheim zdementował opublikowane w środę rano przez gazetę "El Economista" doniesienia, według których Niemcy miałyby naciskać na Hiszpanię na wystąpienie o pakiet pomocowy przeznaczony na wykup rządowych obligacji tego kraju.

W środę rano w hiszpańskiej gazecie "El Economista" napisano, że Niemcy naciskają na Hiszpanię, by ta wystąpiła o udzielenie jej 300 mld euro pomocy finansowej, która pozwoliłaby hiszpańskiemu rządowi na pokrywanie potrzeb pożyczkowych budżetu państwa bez sprzedawania długu inwestorom. Nie podano jednak źródła tej informacji.

Pierwsza transza 100 mld euro miałaby zostać wypłacona z tymczasowego funduszu strefy euro, którego mechanizm stałego finansowania zostałoby ustanowiony jeszcze w tym roku - podała gazeta.

Dziennikarze "El Economista" dodali również, że oprocentowanie takiej pożyczki wyniosłoby ok. 2-2,5 proc.

Spready kredytowe CDS hiszpańskich pięcioletnich obligacji skarbowych wzrosły do najwyższego w historii poziomu i wyniosły we wtorek 642,42 punktów bazowych. W środę około godziny 8.00 rentowności hiszpańskich 5-letnich obligacji wzrosły do 7,74 proc. i przekroczyły rentowność 10-letnich papierów, która wyniosła 7,71 proc. (PAP)

mj/ jtt/