joomla templates top joomla templates template joomla

Niemcy podzieleni w sprawie pomocy dla Grecji

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altSprawa dalszej pomocy finansowej dla Grecji znów powoduje tarcia w niemieckiej koalicji rządowej. Wbrew stanowisku rządu, niektórzy politycy partii CSU otwarcie mówią o tym, że Grecja powinna opuścić strefę euro.

W wywiadzie dla niedzielnego wydania dziennika "Bild" sekretarz generalny CSU Alexander Dobrindt stwierdził, że wyjście Grecji z eurolandu jest nieuniknione. Jego zdaniem, już w przyszłym roku Ateny pożegnają się ze strefą euro. Słowa polityka skrytykował minister spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle. Jak zaznaczył, wypowiedzi tego typu to "mobbing" wobec Grecji, który szkodzi nie tylko Atenom, ale i wizerunkowi samych Niemiec. Westerwelle radził też, aby zaczekać na raport kontrolerów z tak zwanej "troiki", zanim zacznie się wydawać sądy na temat greckiej gospodarki.

Politycy CSU nie po raz pierwszy stawiają pod znakiem zapytania sens pomagania Grecji. Niedawno szef partii zagroził nawet zerwaniem koalicji, jeśli Niemcy kolejny raz zgodzą się na powiększenie greckich funduszy ratunkowych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Wojciech Szymański/Berlin/dabr