joomla templates top joomla templates template joomla

Poniedziałek na Wall Street  będzie powtórka z roku 1987?

włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Po bankructwie Lehman Brothers i przejęciu Merrill Lynch przez Bank of America notowania kontraktów terminowych na indeks S&P500 zniżkują o 3,6%. Po rynku krążą spekulacje, że jeszcze przed sesją Fed obniży stopy procentowe, chcąc zapobiec panice na Wall Street.

Wbrew oczekiwaniom wielu analityków w trakcie weekendu nie udało się znaleźć kupca na bank inwestycyjny Lehman Brothers i to mimo wysiłków sekretarza skarbu oraz gubernatora nowojorskiego oddziału Fed-u. W efekcie dzisiaj rano Lehman ogłosił, że składa wniosek o upadłość.

Drugim wydarzeniem tego weekendu było przejęcie przez Bank of America firmy brokerskiej Merrill Lynch, która w ten sposób uniknęła losu Lehman Brothers. Za jedną akcję Merrill Lynch największy amerykański bank zapłaci ok. 29$, a więc o 70% więcej niż wyceniono te papiery w piątek.

Nowojorska prasa pisze też o poważnych kłopotach grupy ubezpieczeniowej AIG, która ponoć poprosiła Fed o 40 mld dolarów krótkoterminowego kredytu. We Frankfurcie akcje AIG są przeceniane o 33%. Sam bank centralny podejmuje nadzwyczajne działania, mające na celu dofinansowanie sektora bankowego. Dlatego też po rynku krążą spekulacje, że jeszcze przed startem notowań Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe. Taka decyzja mogłaby uspokoić bardzo nerwowe nastroje na rynku.

W obliczu bardzo poważnych kłopotów branży finansowej mało kto będzie patrzył na dane z przemysłu. Przed sesją poznamy wrześniowy wskaźnik koniunktury w regionie Nowego Jorku oraz sierpniowe wyniki produkcji przemysłowej.

Chyba jedyną dobrą wiadomością jest dzisiaj spadek notowań ropy – o godzinie 13:00 baryłka amerykańskiej ropy Light Crude kosztowała 96,65$ i była aż o 4% tańsza niż w piątek. Jednak przy obecnych nastrojach na rynku taka wiadomość może przełożyć się tylko na wyprzedaż akcji koncernów naftowych.

 

link : bankier.pl