joomla templates top joomla templates template joomla

Portugalia w ogniu

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altPortugalia w ogniu, ludzie znów wyszli na ulice
Gorąca noc w Lizbonie. Kilka tysięcy osób manifestowało przed parlamentem domagając się dymisji rządu. Wściekłość Portugalczyków wywołał restrykcyjny projekt przyszłorocznego budżetu, który trafił do Zgromadzenia Republiki.

Atmosfera przed parlamentem była bardzo gorąca. W stronę budynku poleciały butelki i petardy, doszło do przepychanek z policją, kilka osób rozebrało się do naga i w ten sposób dyskutowało z funkcjonariuszami, którzy ochraniali gmach. Manifestanci wznosili też antyrządowe okrzyki: "Złodzieje są w środku, a policja na zewnątrz", "Coelho, wyjdź ze swojej nory" - żartując z nazwiska premiera, które po portugalsku oznacza "królika". Manifestanci starali się otoczyć budynek Zgromadzenia Republiki pierścieniem.

Kontrowersyjny przyszłoroczny budżet przewiduje wyjątkowo ostre cięcia i podwyżki. Zakłada między innymi obniżenie zasiłku dla bezrobotnych i wielu świadczeń socjalnych, a także najwyższych emerytur. Szacuje się, że ucierpi na tym ponad ćwierć miliona emerytów. Od przyszłego roku Portugalczycy zapłacą także wyższy podatek dochodowy, od kapitału czy nieruchomości.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Adriana Bąkowska/Lizbona/dabr