joomla templates top joomla templates template joomla

Przyszłość Grecji to wielka niewiadoma

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Grecy decydują dziś o przyszłości swojego kraju. Prawie 10 milionów obywateli wybiera przedterminowo skład nowego parlamentu. O 300 miejsc rywalizuje ponad 30 partii i koalicji politycznych. Lokale wyborcze zostaną otwarte o 6.00 czasu warszawskiego.

Jedynie dwa główne ugrupowania konserwatywna Nowa Demokracja i socjalistyczny PASOK są za bezwarunkowym dotrzymaniem przez przyszły rząd wszelkich porozumień z Unią Europejską, które uratowały Grecję przed bankructwem.

W ostatnich dwóch tygodniach obowiązywał zakaz publikowania sondaży politycznych.
W tych z kampanii prowadziła Nowa Demokracja, która miała zdobyć około 25 procent głosów poparcia, z kolei PASOK miał liczyć na około 15 procent głosów. Jeszcze dwa lata temu socjaliści zwyciężali w wyborach zdobywając 44 procent mandatów.

Według dostępnych sondaży, do parlamentu może dostać się nawet 10 ugrupowań . Obecnie popularność zyskują partie skrajne zarówno na prawej jak i na lewej części sceny politycznej. Komunistycznej Partii Grecji - sondaże dają jej 10 procent głosów, a prawicowemu ugrupowaniu Złoty Świt 5 procent.

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, od 2009 roku PKB w Grecji spadło o blisko 10 procent. W ostatnich latach zwolniono między innymi 60 tysięcy pracowników sektora publicznego oraz obniżono płace i emerytury o 25 procent.

Kilka tygodni temu szef Komisji Europejskiej Jo­sé Bar­ro­so prze­ko­ny­wał w Parlamencie Europejskim ja­k wiel­ka jest ska­la po­mo­cy dla Gre­cji. Wsparcie ma sięgać 177 procent grec­kie­go pro­duk­tu kra­jo­we­go brut­to- łącznie jest to 380 miliardów eu­ro, czy­li 33 600 eu­ro na każ­de­go Gre­ka.