joomla templates top joomla templates template joomla

Rozkręca się przecena na rynku ropy naftowej

włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

W poniedziałek ropa tanieje już o 5%, a cena baryłki „czarnego złota” coraz bardziej oddala się od poziomu stu dolarów. Przyczyną są zawirowania na rynku finansowym oraz informacje, że huragan Ike oszczędził amerykańskie instalacje naftowe.

Bankructwo banku inwestycyjnego Lehman Brothers wstrząsnęło rynkami finansowymi. Zamieszanie nie ominęło rynku ropy, na którym Lehman był znaczącym graczem. Zamykanie długich pozycji na rynkach surowcowych, doprowadziło do znaczących spadków cen.

„Spektakularny przebieg wydarzeń w sprawie Lehmana oraz Merrill i związane z tym napięcia w sektorze finansowym wywołują obawy o perspektywy całej gospodarki, co wpływa na poziom globalnego popytu na ropę” – powiedział agencji Reuters David Moore, strateg rynku surowcowego w Commonwealth Bank of Australia.

Do sprzedawania kontraktów na ropę skłania też ocena skutków huraganu Ike, który po przejściu przez Teksas nie wyrządził większych szkód amerykańskim instalacjom naftowym. Podobna reakcja rynku miała miejsce na początku miesiąca, gdy huragan Gustac okazał się dużo słabszy od prognoz.

Tymczasem o godzinie 14:00 baryłka ropy Brent kosztowała już „tylko” 93,50$ i była o 5,2% tańsza niż w piątek. Notowania baryłki amerykańskiej ropy Light Crude zniżkują o 5,7%, osiągając poziom 94,93$ za baryłkę.

 

link : bankier.pl