joomla templates top joomla templates template joomla

Sposób liczenia głosów

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Sposób liczenia głosów na Ukrainie budzi niepokój
Proces podliczania głosów i podejście do skarg wyborczych przez ukraińskie władze, będą kluczowe dla oceny przebiegu wyborów parlamentarnych w tym kraju - uważa szef misji obserwacyjnej Parlamentu Europejskiego Paweł Kowal. Na konferencji prasowej w Warszawie mówił, że proces sumowania głosów na poziomie komisji obwodowych, nadal trwa. "Bardzo mnie niepokoi, że w kilku przypadkach ciągle wyników nie ma, myślę, że warto tę sprawę podnosić bardzo poważnie"- powiedział Kowal. Zaznaczył, że chodzi o obwody o numerach 223, 214, 215, 216, 217 oraz 197, 95 i 94. "Mamy więc do czynienia z kilkoma jeszcze istotnymi miejscami w centralnej Ukrainie, gdzie proces sumowania głosów nie doszedł do końca", dodał eurodeputowany.

Zdaniem Pawła Kowala, strona ukraińska powinna odpowiedzieć na raport OBWE w sprawie wyborów parlamentarnych. Jak mówił, nie jest wystarczająca deklaracja, że będzie zmienione prawo, że zostaną uwzględnione uwagi organizacji. "Konieczna jest także poważna odpowiedź na ten raport, konieczne jest wyjaśnienie problemów z sumowaniem głosów, a także włączenie sądów w proces rozpatrywania skarg wyborczych, które się pojawiły"- mówił eurodeputowany.

Szef misji obserwacyjnej Parlamentu Europejskiego krytycznie ocenił nadmierne korzystanie ze zwolnień lekarskich pozwalających na głosowanie poza miejscami do głosowania. "Te zwolnienia- jak mówił Paweł Kowal- często były wypisywane tą samą ręką". Podkreślił, że w niektórych miejscach takich sytuacji było sporo, nawet 5-6 procent.

Po podliczeniu prawie 91 procent głosów oddanych w ukraińskich wyborach Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że najwięcej głosów zdobyła Partia Regionów - 31,5%. Na drugim miejscu jest Zjednoczona Opozycja, w której skład wchodzi Ojczyzna Julii Tymoszenko, z poparciem 24,6%. Na trzecim miejscu są komuniści z rezultatem 13,7%, a na czwartym jest Uderzenie (UDAR, Ukraiński Demokratyczny Sojusz na Rzecz Reform), na który zagłosowało 13,6%. Na piątym miejscu - nacjonalistyczna Swoboda z rezultatem 9,8%.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/S. Białek/dyd