joomla templates top joomla templates template joomla

Świat wraca do normalności  ropa znów w dwucyfrowej cenie

włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Wczoraj kurs ropy Brent spadł poniżej stu dolarów za baryłkę i dzisiaj notowania „czarnego złota” kontynuują spadki. Do sprzedaży kontraktów na ropę zachęca coraz mocniejszy dolar oraz perspektywa pogorszenia globalnej koniunktury gospodarczej.

Dzisiaj notowania eurodolara po raz pierwszy od roku spadły poniżej psychologicznej bariery 1,40$. Mocniejszy dolar tradycyjnie prowadzi do spadku cen surowców, które wówczas stają się droższe dla inwestorów spoza USA. Poza tym aprecjacja dolara zmniejsza zainteresowanie surowcami, traktowanymi jako zabezpieczenie przed spadkiem wartości amerykańskiej waluty.

„Sentyment na rynku pozostaje bardzo negatywny od kiedy popyt na ropę i pozostałe surowce znacząco się obniżył. Wielu inwestorów wycofuje się z tego rynku” – powiedziała agencji Bloomberga Thina Saltvent, analityk z Nordea Bank.

Wczoraj Międzynarodowa Agencja Energii po raz kolejny w tym roku obniżyła prognozy dotyczące globalnego zużycia ropy. Z kolei Komisja Europejska obniżyła szacunki wzrostu gospodarczego dla strefy euro z 1,7% do 1,3%.

Powodów do sprzedaży kontraktów na ropę dostarczył też OPEC, który podtrzymał obecne limity wydobycia. Zdaniem analityków członkowie naftowego kartelu chcą teraz utrzymać cenę ropy w granicach 90-100$ za baryłkę.

O godzinie 13:50 baryłka ropy Brent kosztowała 98,37$ i była o przeszło dolara tańsza niż na zamknięciu wczorajszych notowań. Za baryłkę amerykańskiej ropy gatunku Light Crude trzeba było zapłacić 102,12$, a więc o 46 centów mniej niż w środę.

 

link : www.bankier.pl