joomla templates top joomla templates template joomla

Szesnastolatkowie zdecydują

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altSzesnastolatkowie zdecydują o niepodległości Szkocji
Brytyjski rząd zgodzi się na obniżenie wieku głosowania do 16 lat w referendum niepodległościowym w Szkocji. Ma ono się odbyć za dwa lata. W Anglii podniosły się zaraz głosy za obniżeniem wieku wyborczego nie tylko w Szkocji i nie tylko w tym jednym referendum.

Zgoda na udział w referendum szkockich 16- i 17-latków to wynik targów między rządem w Londynie a rządzącą w Edynburgu Szkocką Partią Narodową. W zamian za to szkocki premier Alex Salmond ma się zgodzić, aby w referendum padło tylko jedno proste pytanie o niepodległość - Tak lub Nie.

Ale ten kompromis uaktywnił zwolenników obniżenia wieku wyborczego w Londynie. Ich zdaniem, nie można robić tego rodzaju wyjątków tylko jednorazowo i tylko dla jednej części Zjednoczonego Królestwa. A skoro 16-latkom wolno wstępować do armii, uprawiać seks, zawierać małżeństwo i pracować w pełnym wymiarze godzin, to powinni mieć prawo głosu Tego zdania są wchodzący w skład koalicji rządowej Liberałowie, a przychylają się do niego również opozycyjni Labourzyści. Ale jeden z konserwatywnych ministrów w Londynie powiedział dziennikowi "The Independent": "My tym pomysłom powiemy - Nie". Statystyka wyborcza wskazuje, że w ostatnich wyborach na Torysów padło tylko 30% głosów młodego elektoratu, podczas gdy ogółem - 37%.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Grzegorz Drymer/Londyn/em/