joomla templates top joomla templates template joomla

"to nie wezwanie do wojny"

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Wicepremier Turcji: "to nie wezwanie do wojny"
To nie wezwanie do wojny - tak wicepremier Turcji mówi o zgodzie parlamentu na operację wojskową w Syrii. Rząd Turcji zwrócił się do parlamentarzystów o zgodę na wysłanie wojsk poza granice kraju w reakcji na ostrzelanie wczoraj przez Syrię przygranicznego tureckiego miasta Akcakale. Zginęło wówczas pięciu cywilów.

W związku z wczorajszym ostrzałem parlament w Ankarze zebrał się w trybie nadzwyczajnym. W memorandum rządu, które przyjęli deputowani, czytamy, że "agresja militarna ze strony Syrii stała się poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Turcji". Dziś wicepremier Turcji Besir Atalay złagodził ton tego oświadczenia. Jak mówił, władze Syrii wzięły na siebie odpowiedzialność za wczorajsze wydarzenia i przeprosiły. I dodał, że przyjęta przez parlament rezolucja ma jedynie charakter "odstraszający" wobec Damaszku. Turecki wicepremier zapowiedział, że priorytetem jego kraju będzie odpowiedź na działanie Syrii, ale we współpracy z międzynarodowymi instytucjami.

We wczorajszym ostrzale Akcakale zginęło pięcioro tureckich cywilów, w tym kobieta i troje dzieci. Turcja odpowiedziała ostrzałem, w którym śmierć ponieśli żołnierze armii Baszara al-Assada.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/aa.com.tr/wcześn./to/ab