joomla templates top joomla templates template joomla

Trzęsienie ziemi we Włoszech - ogłoszono stan wyjątkowy

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altStan wyjątkowy we włoskim regionie Emilia Romania, nawiedzonym w niedzielę przez trzęsienie ziemi, może potrwać nawet ponad sto dni. Poinformował o tym szef tamtejszego urzędu rady ministrów Antonio Catricala, który zapewnił, że rząd gotów jest pomagać poszkodowanym tak długo, jak będzie to konieczne.

Ogłaszając we wtorek stan wyjątkowy w prowincjach Bolonii, Modeny i Ferrary, rząd wyasygnował na pomoc dla ich mieszkańców 50 milionów euro. W czwartek podjęto decyzję, że właściciele domów, które ucierpiały z powodu trzęsienia ziemi, otrzymywać będą na ich odbudowę sto euro miesięcznie na każdego członka rodziny. Nie dotyczy to jednak osób zakwaterowanych w mieszkaniach zastępczych, których jest już sześć i pół tysiąca.

Z pomocą poszkodowanym przyjdą także partie polityczne. Zgodziły się one przekazać im 160 milionów euro, czyli połowę sumy, jaką mają dostać ze skarbu państwa na swoją działalność w bieżącym i przyszłym roku. Na pół miliarda euro swoje straty z powodu trzęsienia szacują rolnicy, a zrzeszenie przedsiębiorców mówi, że zniszczeniu uległo 70 procent małych firm, warsztatów i zakładów usługowych.

IAR/ML, PR, Rzym/jj