joomla templates top joomla templates template joomla

Tymoszenko zbyt chora, by zeznawać w sądzie

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altLekarz berlińskiej kliniki Charité Karl Max Einhäupl uważa, że Julia Tymoszenko ze względu na stan zdrowia nie powinna brać udziału w procesach sądowych. Jego słowa, które padły w rozmowie z portalem niemieckiej gazety Berliner Morgenpost, cytują ukraińskie media.

W leczeniu Julii Tymoszenko, w szpitalu w Charkowie, biorą udział lekarze z Niemiec, z kliniki Charite. Jej kierownik, Karl Max Einhäupl (czyt. einhojpl) po kolejnej wizycie u byłej premier powiedział, że Julia Tymoszenko nie powinna przychodzić, czy być doprowadzana, na posiedzenia sądów bowiem zniweczy to wszystkie wysiłki, które są podejmowane od niemal 2 miesięcy przez lekarzy. Jego zdaniem, za kilka tygodni można oczekiwać znacznego polepszenia stanu zdrowia skazanej, która cierpi na choroby kręgosłupa.

W poniedziałek w charkowskim sądzie ma się odbyć posiedzenie w sprawie dotyczącej nadużyć, jakich miała się dopuścić Julia Tymoszenko w latach 90, gdy kierowała firmą Zjednoczone Systemy Energetyczne. Początkowo posiedzenie miało się odbyć 21 maja, jednak zostało przełożone ze względu na stan zdrowia oskarżonej. Z tego samego powodu, 15 maja, Wyższy Specjalizowany Sąd Ukrainy odłożył rozpatrzenie kasacji wyroków w sprawie Julii Tymoszenko do 26 czerwca, czyli do najbliższego wtorku.

Ten ostatni proces mają obserwować wysłannicy Parlamentu Europejskiego: były przewodniczący tej instytucji Pat Cox i były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Dziś mają się oni spotkać w charkowskim szpitalu z Julią Tymoszenko.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Pogorzelski /Kijów/nyg