joomla templates top joomla templates template joomla

W tym roku mniej Europejczyków wyjedzie na wakacje

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altEurop Assistance Group wraz z Instytutem badawczym Ipsos przeprowadziła kolejne już badanie Holiday Barometer 2012. Badanie to sprawdza corocznie plany wyjazdowe Europejczyków z Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemiec, Francji, Austrii, Włoch oraz Hiszpanii.

Wśród badanych Europejczyków, 58% zadeklarowało, że z pewnością wyjedzie na wakacje w lecie 2012, z czego 41% przynajmniej raz, a 17% planuje kilka wyjazdów. Wyniki te są niższe niż ubiegłoroczne. W 2011 roku na wakacje planowało wyjechać 66% Europejczyków. Największy spadek odnotowano we Włoszech (-15%) oraz w Hiszpanii (-14%) i Wielkiej Brytanii (-10%).

Główną przyczyną zaniżenia tych wyników może być kryzys ekonomiczny skłaniający do większych oszczędności. Podczas badania pytano respondentów, w których kategoriach są w stanie oszczędzać - wakacje znalazły się na trzecim miejscu z wynikiem 13%. Europejczycy najczęściej oszczędzają na zakupach ubrań (17%) oraz rozrywkach (14%). Jednakże, pytani wprost o to, czy planują oszczędzać na wakacjach, większość Europejczyków planuje tylko trochę obniżyć wakacyjne koszty (42%) lub wcale nie zmieniać swoich planów (32%). W tej ostatniej grupie znajdują się głównie Niemcy (42%), Austriacy (40%) i Francuzi (40%).

Średni budżet przeznaczony na wakacje 2012 przez przykładowego Europejczyka to 2 125 euro (o 20 euro mniej niż w ubiegłym roku). Największy średni budżet wakacyjny zakładają Niemcy, przeznaczając na ten cel 2 472 euro i jest to wynik wyższy o 229 euro niż w ubiegłym roku. Najmniejszy średni budżet wskazali Włosi – 1 690 euro (o 554 euro mniej niż w 2011 roku).

Badanie Holiday Barometer sprawdzało również czynniki decydujące o wyborze miejsca na wakacje. Nadal na decyzje Europejczyków wpływają głównie czynniki finansowe (44%), a także klimat w danym miejscu (42%) oraz ryzyko ataków, w tym terrorystycznych (42%). Do kwestii finansowych największą wagę przywiązują Niemcy, Francuzi i Belgowie. Dla Hiszpanów ważniejsze są zagrożenia atakami (m.in. terrorystycznymi) oraz zagrożenia zdrowotne.

Najbardziej popularnym kierunkiem wakacyjnym jest Europa, w której wakacje planuje spędzić 79% Europejczyków. Do Ameryki Północnej wyjedzie 4% badanych, Amerykę Południową zwiedzi 1% respondentów, natomiast Afrykę i Azję odwiedzi odpowiednio 3% i 2% Europejczyków. Niemal połowa badanych (48%) planuje nie opuszczać własnego kraju. Głównie są to Włosi (70%) oraz Francuzi (68%). Najbardziej popularnym krajem na europejskie wakacje jest Francja wskazana przez 20% respondentów. Na kolejnym miejscu znajdują się Włochy z 18% wskazań i Hiszpania – 14% odpowiedzi.

Większość Europejczyków (37%) planuje tygodniowe i dwutygodniowe wakacje. Natomiast 26% respondentów wyjedzie na dłuższy, trzytygodniowy urlop. Głównym wakacyjnym celem Europejczyków jest odpoczynek (61% wskazań) oraz zwiedzanie (36%). Co czwarty badany Europejczyk wskazał takie powody jak: poznawanie nowych kultur oraz zmiana klimatu, oderwanie się od rzeczywistości, a także rodzinny wyjazd. Mniej niż 10% respondentów wyjedzie tego roku w celu uprawiania sportu, zawierania nowych znajomości czy spędzania czasu na czytaniu lub nauce.

Europejczycy zdecydowanie preferują tereny nadmorskie. Taki kierunek wakacji wybierze 62% z nich. Co piąty Europejczyk rozważa wycieczkę krajoznawczą, 16% planuje spędzić urlop w górach a 15% na wsi. Najmniejszą popularnością w tym roku cieszyć się będą miasta.

Zdecydowana większość Europejczyków (69%) samodzielnie zorganizuje swój wyjazd wakacyjny. Podobnie jest z planowaniem wyjazdu, który w 71% będzie zorganizowany z wyprzedzeniem czasowym. Na wakacje typu „last minute” skusi się 27% badanych. Wakacje na ostatnią chwilę cieszą się największą popularnością wśród Włochów (41%) i Hiszpanów (25%), zaś Niemcy (81%) i Austriacy (79%) przeznaczą więcej czasu na zaplanowanie urlopu.

Badanie Holiday Barometer sprawdziło również największe obawy Europejczyków związane z podróżowaniem. Niemal połowa badanych (46%) obawia się problemów zdrowotnych, które dotknąć mogą podczas wakacji ich lub towarzyszy podróży, a także problemów zdrowotnych bliskich, którzy pozostaną w domu (44%). Kolejną obawą Europejczyków jest utrata dóbr osobistych (bagażu, dokumentów, pieniędzy) – 36% wskazań oraz wypadki komunikacyjne (katastrofa lotnicza, wypadek samochodowy lub kolejowy) wskazane przez 33% badanych. Co trzeci Europejczyk obawia się również różnych zdarzeń związanych z pozostawionym mieszkaniem (zalania, włamania lub pożaru), a także ataku terrorystycznego.

W tegorocznym badaniu wyraźnie widać wzrost świadomości ubezpieczeniowej Europejczyków. Większość z nich (61%) wykupi na wakacje ubezpieczenie i to bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym lub firmie oferującej usługi assistance. Z oferty ubezpieczeniowej agencji turystycznej skorzysta 20% badanych, zaś z oferty online lub oferty banku – 14% badanych.

Badanie Holiday Barometer prowadzone jest corocznie od 2005 roku. Pełen raport z badania dostępny jest tutaj.

/ Europ Assistance Polska