joomla templates top joomla templates template joomla

Windows 8

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

altWindows 8 - początek nowej ery dla Microsoftu
Microsoft oficjalnie zaprezentował dziś nową odsłonę swojego flagowego produktu - systemu operacyjnego Windows 8. System ten przynosi rewolucyjne zmiany w interfejsie użytkownika, które mają sprawić, że Windows w wersji 8 podbije wreszcie rynek tabletów.

Gigant z Redmond z dużym opóźnieniem reaguje na tabletową rewolucję prowadzoną przez Apple’a i innych. Dopiero nowy Windows 8 ma zawojować rynek tabletów, a jednocześnie wciąż działać na poczciwych pecetach.

Nowy interfejs użytkownika Windows 8
Najważniejsza zmiana w Windows 8 jest jednocześnie najbardziej zauważalna. Po uruchomieniu systemu na ekranie monitora nie zobaczymy już dotychczasowego pulpitu Windows, ale całkowicie nowe menu Start. To nie przejęzyczenie. Od teraz menu Start, dotychczas dostępne w lewym, dolnym rogu ekranu, jest widoczne na całym pulpicie systemu.

Windows 8
Ekran startowy Windows 8. Źródło: Microsoft.com

Na całym ekranie widoczne są tzw. kafelki, czyli kwadratowe ikony reprezentujące poszczególne programy. Kafelki te możemy w dowolny sposób konfigurować, zmieniając ich kolory i umiejscowienie, przypinać je, odpinać, a jeśli pozwala na to program – także zmieniać ich rozmiar. Kafelki mogą mieć dodatkowe funkcje, polegające na wyświetlaniu określonych informacji (tzw. aktywne kafelki). Przykładowo: kafelek programu pocztowego będzie mógł wyświetlać tematy najnowszych maili z naszej skrzynki pocztowej, a kafelek kalendarza przypomni o urodzinach rodziców. Reszta programów będzie dostępna na liście Wszystkie aplikacje.

Takie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się w tabletach, gdzie posługujemy się interfejsem dotykowym. W Windows 8 kafelki są rozwinięciem dotychczasowego systemu ikon najczęściej używanych programów. ModernUI, bo taką nazwę otrzymał nowy interfejs użytkownika w systemie Windows 8, porządkuje te ikony, nadaje im jednolity motyw kolorystyczny, a co najważniejsze – zwiększa ich możliwości.

Inne nowości Windows 8
Kolejne nowinki w systemie Windows 8 idą z duchem czasu i wprowadzają możliwości znane z systemów stosowanych w tabletach i smartfonach. Ważną rolę w nowym systemie odgrywają więc ruchy – czy to palcem na tablecie, czy to myszką przy pececie. Określone sekwencje ruchów powodują wywołanie odpowiednika paska zadań z Windows 7, przełączenie się pomiędzy aplikacjami albo wywołanie menu Start lub listy używanych aplikacji.

Windows 8 docenia też rolę wymiaru społecznościowego w internecie. W systemie jest dostępny specjalny tryb pracy, który umożliwia szybkie, w pełni zautomatyzowane dzielenie przestrzeni ekranu pomiędzy dwa programy jednocześnie. W jednej z nich, większej, może być widoczny np. dokument Worda, a w drugiej, z boku ekranu – komunikator internetowy. Możemy więc jednocześnie pracować i czatować, widząc obie aplikacje na jednym ekranie. We wcześniejszych Windows takie ustawianie rozmiarów i położenia okien odbywa się ręcznie.

Windows 8 Prezes Microsoftu Steve Ballmer prezentuje system Windows 8, 25.10.2012 r. Źródło: Microsoft.com

Użytkownicy docenią także bardzo wygodny system powiadomień o ważnych wydarzeniach, sygnalizowanych przez poszczególne aplikacje. Jeśli nawet będziemy pracowali w trybie pełnoekranowym w Wordzie, system ten powiadomi nas nowym mailu lub wiadomości w komunikatorze.

System logowania będzie dostępny w dwóch wersjach. Jedna wersja jest podobna do dotychczasowej i tworzy konto tylko lokalnie, na konkretnym komputerze. Druga wersja logowania tworzy konto na serwerach Microsoftu, co pozwala synchronizować informacje na różnych urządzeniach z systemem Windows 8. Zatem po zalogowaniu na dowolnym komputerze z systemem Windows 8 (np. na komputerze kolegi) pulpit systemu będzie wyglądał dokładnie tak samo, jak na naszym domowym komputerze. Jeśli natomiast zablokujemy ekran komputera, na ekranie logowania będą się mogły wyświetlać informacje prezentowane w programach, np. prognoza pogody lub zbliżające się wydarzenia z kalendarza. Wystarczy, że programy te zostaną odpowiednio przygotowane.

»Nowy iPhone 5 - początek końca sukcesu Apple'a?
Nowe funkcje zyskała także wyszukiwarka systemu Windows. W wersji ósmej działa ona kontekstowo, rozszerzając zakres wyszukiwania o zasoby właśnie przeglądanych stron internetowych. Jeśli zatem mamy otwartą stronę wyszukiwarki Google, także wyszukiwarka systemu Windows 8 skorzysta z mechanizmu wyszukiwania Google’a i wyświetli wyniki uwzględniając te dostarczone przez Google.

Naśladując konkurencję, także Microsoft przygotował swój sklep z aplikacjami dla Windows 8 – nosi on nazwę Windows Store. Szukając aplikacji dla systemu, wystarczy wejść do Windows Store, wyszukać, kupić (jeśli jest płatny) i zainstalować interesujący nas program. Na razie jednak oferta Windows Store jest stosunkowo uboga, a wiele programów nie wykorzystuje jeszcze wszystkich możliwości nowego interfejsu.

ModernUI a klasyczny Pulpit Windows
W Windows 8 wciąż jest dostępny dotychczasowy interfejs użytkownika, czyli standardowy Pulpit. Microsoft nie chciał zlekceważyć tych użytkowników, którzy bardzo przywykli do dotychczasowych metod obsługi systemu i nie mieliby najmniejszej ochoty uczyć się obsługi nowego interfejsu. ModernUI nie tylko wygląda inaczej, ale i programy dla niego muszą być pisane inaczej. Całkowite odcięcie się od standardowego Pulpitu oznaczałoby rezygnację z milionów aplikacji, które już działają w Windows.

Użytkownicy aplikacji dla dotychczasowych wersji Windows mogą spać spokojnie – będą one działały także w Windows 8. Nieco niepokoi fakt, że podstawowym i domyślnym interfejsem jest ModernUI, a nie stary Pulpit. Choć jest on w miarę intuicyjny, to jednak ma inną filozofię działania i będzie wymagał od użytkowników trochę wysiłku i zmiany przyzwyczajeń.

Cena i wymagania sprzętowe Windows 8
W pierwszym okresie sprzedaży systemu będzie można go kupić po promocyjnych cenach. Na stronach Microsoftu cena aktualizacji systemu do Windows 8 wynosi 129 zł. Sam system w wersji pudełkowej, u sprzedawcy uczestniczącego w promocji Microsoft można kupić za 249 zł. Znana jest także promocyjna cena aktualizacji systemu dla komputerów z systemem Windows 7 kupionych pomiędzy 2 czerwca 2012 r. a 31 stycznia 2013 r., która wynosi 69 zł. Ceny promocyjne mają obowiązywać do 31 stycznia 2013 r., jedna osoba może zakupić maksymalnie 5 licencji.

Pierwsza reklama systemu Windows 8

Dobrą informacją dla potencjalnych kupujących jest fakt, że Windows 8 (przynajmniej oficjalnie) nie wymaga mocniejszych komputerów niż jego poprzednik Windows 7. Jedyna istotna różnica w wymaganiach sprzętowych to posiadanie ekranu wyświetlającego obraz w rozdzielczości co najmniej 1024 na 768 pikseli oraz 20 GB wolnego miejsca na dysku. Obecnie nie jest to żadnym problemem.

Windows 8 automatycznie znajdzie nabywców wśród osób i firm wymieniających przestarzałe komputery na nowe. Drugą grupą odbiorców zostaną osoby planujące zakup nowego tabletu od Microsoftu. Tablet Surface z gotowym systemem operacyjnym i podstawowymi aplikacjami biurowymi to przecież o wiele więcej niż czytnik e-booków. Natomiast trudno się spodziewać, aby zbyt wielu ludzi świadomie rezygnowało z poprzedniej wersji Windows specjalnie dla ModernUI – chyba że już ma lub chce zainwestować w ekran dotykowy.

Windows 8 zwiastunem nowej ery Microsoftu

Debiut systemu Windows 8 dla Microsoftu to nie tylko debiut nowej wersji systemu, jest to także początek nowej ery dla tej firmy. A w zasadzie początek podbijania „ery post-PC”, w której panowanie przejmują urządzenia mobilne z dotykowymi ekranami. Microsoft musi się odnaleźć w rzeczywistości, w której komputery typu PC nie są już jedynymi urządzeniami używanymi do pracy, zabawy czy przeglądania internetu. Coraz większą rolę odgrywają tutaj smartfony, tablety oraz jednostki stacjonarne zintegrowane w monitorach dotykowych.

»Apple dostanie gigantyczne odszkodowanie od Samsunga

Microsoft musi się liczyć z konkurencją ze strony innych gigantów – nie tylko Apple’a, ale także Google’a. Te firmy dysponują spójnymi „ekosystemami” oprogramowania, które z łatwością się ze sobą dogaduje i wymienia danych. Apple dodatkowo posiada bardzo rozpoznawalne marki sprzętu, na którym wykorzystuje swoje oprogramowanie. Także Google zaczyna wchodzić na rynek sprzętu (tablety i telefonu ), który działałby w produkowanym przez niego systemie Android.

Windows 8 ma być właśnie ukoronowaniem nowego „ekosystemu” oprogramowania Microsoftu, które będzie mogło z sukcesem rywalizować na rynku z oprogramowaniem Google’a i Apple’a. Taki „ekosystem” będą tworzyły Windows 8 w połączeniu z Windows 8 RT dla tabletów, Windows Phone 8 dla smarftonów, Xbox 360 dla konsoli oraz szereg oprogramowania działającego w tzw. chmurze.

Tablet Surface Nowy tablet Microsoftu - Surface. Źródło: Microsoft.com

Dodatkowo Microsoft chce, podobnie jak jego konkurenci, działać na rynku sprzętu. W dniu dzisiejszym, obok systemu Windows 8, swoją premierę miał tablet Surface, który ma być godną konkurencją dla iPadów Apple’a. Plotki mówią o zbliżającej się prezentacji telefonu od Microsoftu. Konsole Xbox sprzedawane od ponad 10 lat już są dużym sukcesem giganta z Redmond.

Microsoft chce zerwać z obrazem firmy, która bazuje na przeszłości i na przyzwyczajeniach użytkowników, firmy, która nie potrafi wymyśleć nic nowego, jest kojarzona z niebieskimi „ekranami śmierci” i nie umie przystosować się do zmieniającej się rzeczywistości. Microsoft ma plan i odważnie go realizuje. Przyjęcie Windows 8 przez konsumentów może zadecydować o przyszłości firmy.
Marcin Dziadkowiak Bankier.pl