joomla templates top joomla templates template joomla

Włoski administracja zaciśnie pasa. I to mocno.

bankier.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Włoska administracja publiczna musi zaoszczędzić w tym roku 4,2 miliarda euro. Tak zdecydował rząd Mario Montiego, ostrzegając, że jeśli się to nie uda, od października podatek VAT wzrośnie o kolejne dwa procent - z obecnych 21 do 23.

O tym, że oszczędności są możliwe, mowa jest w przedstawionym na ponad pięciogodzinnym posiedzeniu rady ministrów raporcie resortu administracji państwowej. Z analizy wydatków wynika, że bez uszczerbku dla jej wydajności zaoszczędzić można do końca tego roku cztery miliardy dwieście milionów euro. Na czym konkretnie, ustalą szefowie samych resortów, którzy do końca muszą przedstawić szkic oczekiwanych od nich cięć budżetowych. Partie polityczne, zarówno te, które w parlamencie wspierają obecny rząd techników, jak i będące w opozycji, obawiają się zmniejszenia nakładów na służbę zdrowia, oświatę i bezpieczeństwo.

Przede wszystkim jednak zaniepokoiła ich zapowiedź, że premier Monti będzie miał niebawem doradcę do spraw finansowania... partii politycznych, bo na tym również - zdaniem szefa rządu - należałoby dziś zaoszczędzić.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Lehnert/Rzym/ab