joomla templates top joomla templates template joomla

Wystawa "Freedom Express" w Brukseli

msz.gov.pl włącz . Opublikowano w Gospodarka międzynarodowa

Podróżującą wystawę „Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989” można do 22 listopada oglądać w Brukseli, przed Parlamentem Europejskim. Ekspozycja to część kampanii społeczno-edukacyjnej „Freedom Express”.Wystawa plenerowa, prezentowana w alei imienia „Solidarności 1980”, pokazuje proces wyzwalania Europy Środkowo-Wschodniej spod dyktatury komunistycznej. 
 
Prezentuje też różne sposoby ograniczania swobód obywatelskich w dawnym bloku komunistycznym i próby walki o ich odzyskanie. Szczególne miejsce poświęcono temu co łączy i dzieli pamięć społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej o wydarzeniach poprzedzających upadek komunizmu w Europie. - Naszym celem jest przede wszystkim przypomnienie procesów, które ostatecznie doprowadziły do upadku komunizmu w tej części Europy – tłumaczy profesor Jan Rydel, przewodniczący Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, organizacji, która zainicjowała kampanię społeczno-edukacyjną „Freedom Express”.
 
Ekspozycja prezentuje też różne oblicza wolności w tym wolność słowa i wypowiedzi, wolność religii i wyznania czy wolność gospodarczą. - Geometryczny układ brył wpisywać się będzie w krajobraz miejskich placów i arterii oraz pozwoli na wydzielenie w przestrzeni miejskiej sfery spotkania z historią. Wszystkie zdjęcia archiwalne oraz teksty historyczne zostały umieszczone na podświetlanych kubikach, co pozwala na zwiedzanie wystawy także po zmroku – podkreśla Mirosław Nizio, autor koncepcji architektonicznej.
 
W uroczystości otwarcia ekspozycji w Brukseli 18 listopada udział wzięli między innymi przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz i ambasadorowie w Królestwie Belgii z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii i Rumunii. Wcześniej wystawę „Drogi do przełomu” można było zobaczyć w Berlinie, a jeszcze w tym roku od 28 listopada do 15 grudnia będzie można ją obejrzeć w Warszawie.
 
Z ekspozycją można się też zapoznać w Internecie: http://1989.enrs.eu/exhibition Wydarzenie jest elementem kampanii „Freedom Express”, zainicjowanej przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność, realizowanej we współpracy z ministerstwami odpowiedzialnymi za kulturę w Polsce, Niemczech, na Węgrzech i na Słowacji. Oprócz wystawy, kampania objęła podróż studyjną młodych artystów, dziennikarzy i historyków, którzy przemierzyli drogę od Gdańska, przez Warszawę, Budapeszt i Sopron, Timiszoarę, Bratysławę, Pragę, aż po Berlin. Program spotkań, warsztatów i działań artystycznych realizowanych podczas podróży powstał dzięki współpracy kilkunastu instytucji zajmujących się historią XX wieku..