joomla templates top joomla templates template joomla

Andrzej Duda po ostrzeżeniu Komisji Europejskiej ws. Trybunału Konstytucyjnego: Kryzys powinien być rozwiązany tam, gdzie się zaczął

włącz . Opublikowano w Polityka międzynarodowa

- Kryzys musi i powinien być rozwiązany tam, gdzie się zaczął. Na drodze uzgodnień politycznych i rozwiązań legislacyjnych.

Te rozwiązania to Sejm, który jest ciałem uchwalającym ustawy w Rzeczpospolitej Polskiej, którym nie jest Trybunał Konstytucyjny - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent odniósł się w ten sposób do decyzji Komisji Europejskiej, która dała polskim władzom czas do 23 maja na wykonanie "istotnego" postępu w kierunku rozwiązania zastrzeżeń zgłoszonych przez Brukselę w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego.

KE postanowiła, że jeśli tak się nie stanie, wiceprzewodniczący komisji Frans Timmermans wyda ostateczną opinię i zaczną się działania zmierzające do drugiej fazy procedury praworządności.

- Zapewniam, że wiele wskazuje na to, że sytuacja zostanie rozwiązana. Ubolewam nad tym, że Platforma Obywatelska zaczęła tą całą awanturę, próbując na siłę zawłaszczyć TK, łamiąc wszystkie zasady, Konstytucję i zasady pluralizmu w TK. Trybunał powinien być pluralistyczny i mam nadzieję, że niebawem taki będzie

- powiedział prezydent, wyrażając nadzieję, że wkrótce uda się zakończyć spór wokół Trybunału Konstytucyjnego.

{media load=media,id=6398,width=640,align=center,display=inline}