joomla templates top joomla templates template joomla

Donald Tusk już grozi Polsce. "Nowe władze Komisji Europejskiej nie ustąpią w walce o praworządność" - mówi były Przewodniczący Rady Europejskiej

TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Polityka międzynarodowa

Jest porozumienie w sprawie unijnych stanowisk. Przywódcy państw członkowskich ustalili, że kandydatką na nową szefową Komisji Europejskiej będzie obecna niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen. 
 
 
Rozmowy dotyczyły jeszcze trzech innych ważnych stanowisk. Nowym przewodniczącym Rady Europejskiej zostanie Belg Charles Michel, prezesem Banku Centralnego Francuzka Christine Lagarde, a szefem unijnej dyplomacji Hiszpan Josep Borrell. Mimo burzliwych negocjacji, Donald Tusk przyznaje, że wszyscy premierzy i prezydenci byli zadowoleni i z wyniku rozmów i ich tempa.
 
 
- Ten potencjalny skład władz Komisji raczej na pewno wzmocni Komisję w jej staraniach o przestrzeganie prawa i reguły rządów prawa we wszystkich krajach Unii Europejskiej, także w Polsce. A więc jeśli ktoś miał nadzieję, że wybór inny niż Fransa Timmermansa na szefa Komisji osłabi wolę czy determinację Unii Europejskiej, aby wszędzie przestrzegano prawa i aby rządy prawa były regułą obowiązującą w całej Europie, to jest w błędzie. Moim zdaniem jest dokładnie odwrotnie – powiedział Donald Tusk.