joomla templates top joomla templates template joomla

Duda i Trump podpisali deklarację o współpracy wojskowej. "To pokazuje jedność sojuszniczą i gotowość do wspólnej obrony"

TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Polityka międzynarodowa

Kwestia zniesienia wiz dla obywateli Polski do USA oraz podpisanie deklaracji na temat współpracy wojskowej były głównymi tematami rozmów Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Do spotkanie doszło w Nowym Jorku przy okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
 
 
Dzięki podpisanej umowie wojskowej do Polski trafi więcej amerykańskich żołnierzy. Deklaracja przewiduje także utworzenie w Polsce dowództwa dywizyjnego. Prezydent Duda porównał tę sytuację do okresu Zimnej Wojny.
 
- Dzisiaj też jest taka sytuacja, że siły są duże. I mam nadzieję, że wszyscy rozumieją, że to czego nam potrzeba najbardziej to pokój. I że nie będzie żadnych więcej aktów agresji między innymi właśnie dlatego, że te wojska tutaj są i pokazują jedność sojuszniczą, odpowiedzialność sojuszniczą, gotowość do wspólnej obrony, gotowość do respektowania porozumień traktatowych, czyli myślę tu o artykule 5 przede wszystkim – powiedział prezydent.