joomla templates top joomla templates template joomla

Rozpoczęcie wojny z Ameryką? Irańskie pociski spadły na amerykańskie bazy w Iraku w Al-Asad i Irbil. Irańska Gwardia Rewolucyjna przekazała, że to zemsta za śmierć gen. Ghasema Sulejmaniego

info: TVP/info; fot: youtube/AlJazeera włącz . Opublikowano w Polityka międzynarodowa

Amerykańskie bazy wojskowe w Iraku: Al-Asad oraz w mieście Irbil zostały ostrzelane w nocy z wtorku na środę. Irańska Gwardia Rewolucyjna przekazała, że to zemsta za śmierć gen. Ghasema Sulejmaniego.
 
 
Korpus Strażników Rewolucji Iranu poinformował, że w kierunku bazy wystrzelono kilkadziesiąt rakiet. Wskazano, że to odwet za zabójstwo irańskiego dowódcy wojskowego Ghasema Sulejmaniego. Minister spraw zagranicznych Iranu Dżawad Zarif przekonywał, że jego kraj działał proporcjonalnie, w ramach samoobrony, zgodnie z artykułem 51 Karty Narodów Zjednoczonych. Napisał na Twitterze, że Teheran „nie chce wojny ani eskalacji konfliktu, ale będzie się bronił przed każdą agresją”.
 
 
Pentagon potwierdził, że w nocy z wtorku na środę na bazę lotniczą w Al-Asad i w Irbil, gdzie stacjonują żołnierze międzynarodowej koalicji, głównie amerykańscy, została ostrzelana ponad dziesięcioma pociskami, które wystrzelono z terytorium Iranu.
 
- „Podejmiemy wszelkie niezbędne działania w celu ochrony i obrony personelu Stanów Zjednoczonych, naszych partnerów, a także naszych sojuszników w regionie” – napisano w oświadczeniu Pentagonu.
 
Biały Dom wydał oświadczenie, że prezydent Donald Trump jest na bieżąco informowany o wydarzeniach. Po spotkaniu z szefem Pentagonu Markiem Esperem i sekretarzem stanu Mike'iem Pompeo Trump napisał na Twitterze, że wszystko jest pod kontrolą.
 
 
 
- „Wszystko jest w porządku. Jak na razie, jest dobrze” – napisał. Potwierdził, że irańskie rakiety ostrzelały dwie bazy w Iraku. Dodał, że trwa szacowanie strat i powtórzył, że Stany Zjednoczone mają „zdecydowanie” najsilniejszą i najlepiej wyposażoną armię na świecie. Zapowiedział też, że wygłosi oświadczenie w środę rano czasu lokalnego, czyli po południu czasu polskiego.
 
Port lotniczy Al-Asad (Aisn Al-Asad) jest usytuowany w pobliżu miasta Hit w środkowym Iraku, w muhafazie Al-Anbar. Tamtejsze lotnisko wojskowe i przylegająca baza są wykorzystywane operacyjnie przez wojsko lotnicze USA obecne w Iraku.
 
Ghasem Sulejmani zginął w ubiegły piątek niedaleko lotniska w Bagdadzie od rakiety wystrzelonej z amerykańskiego drona. Amerykanie uważali go za terrorystę, ale jego zabicie spowodowało eskalację konfliktu między Iranem i Irakiem a Stanami Zjednoczonymi.